Češi se pravděpodobně letos v létě opět houfně vydají do Chorvatska. Levné to však určitě nebude. V některých ohledech pak může být Chorvatsko dokonce nejdražší evropskou prázdninovou destinací.
Psát o Chorvatsku je ošemetná věc. Stovky tisíc Čechů nedají na tuhle prázdninovou destinaci dopustit. Jezdí tam roky, mnohdy navázali hluboká přátelství s místními obyvateli, stravují se u nich, bydlí u nich a mnohdy pak zase Chorvaté jezdí na oplátku do Česka k nim. V takových případech jde o dovolenou, která ještě snese parametr „levná“. Kdo by však chtěl vyrazit o letních prázdninách do Chorvatska a bydlet v nějakém lepším hotelu v oblíbených přímořských letoviscích, může za takovou dovolenou utratit více, než by za obdobnou dovolenou utratil například v Itálii, Španělsku, nebo Řecku. Může za to nejen obliba Chorvatska, ale také přechod tamní ekonomiky na euro.
I pro nás je tam už docela draho. Přechodem na euro se třeba ceny některých potravin zvedly i o více než polovinu
Dario Vuković; Chorvat, žijící od roku 1996 v České republice
Nejen o zvyšujících se cenách v Chorvatsku jsme si povídali s Dariem Vukovićem, který do České republiky přišel i s manželkou v roce 1996. Od té doby tu podniká v pohostinství a do Chorvatska jezdí podle svých slov přibližně 4x ročně. „V Chorvatsku se ceny zvedají postupně už několik let. Ale s přechodem na euro byl nárůst skokový. To se ale stalo například i v roce 2009 na Slovensku, které také přešlo na euro“, říká Dario a připomíná, že Chorvatsko má oproti Slovensku jeden velký rozdíl.
Tím je podle něj závislost Chorvatska na cestovním ruchu. „Část mé rodiny v Chorvatsku je na cestovním ruchu životně závislá. Provozují v Biogradu na Moru rodinný penzion, obchod s potravinami a menší konobu. Období covidu byl pro ně finančně skutečně velký problém, který museli řešit úvěrem a je přirozené, že se to teď snaží dohnat. Takových rodin jsou ale v celém Chorvatsku tisíce“, říká Dario. Podle něj letošní ceny ubytování podraží oproti loňsku přibližně o deset procent. „Záleží samozřejmě na konkrétním místě a ubytovateli“, říká k tomu Dario.
Podle Daria by ale Češi neměli na Chorvatsko zanevřít. „Je to pro nás, Chorvaty, mnohdy srdeční záležitost. I moji rodiče se znají s mnoha Čechy, kteří k nim do penziónu jezdí třeba dvacet let“, říká Dario a doporučuje vyrazit do Chorvatska spíše v září, nebo v říjnu, kdy ceny potravin i ubytování klesají a ještě se dá koupat. Především v jižní Dalmácii. „Kdo nemá děti školou povinné, měl by určitě zvážit, zda nevyrazit třeba v září. Turistů výrazně ubyde, ceny jsou příznivější a počasí je jako stvořené k lenošení“, uzavírá Dario.
Přečtěte si: Co v loňském roce vadilo v Chorvatsku Čechům nejvíce?
Chystáte se letos do Chorvatska? Jezdíte tam pravidelně? Napište nám do diskuze.