Čekání na odlet zpožděného letadla se může pořádně prodražit. I obyčejná snídaně totiž může čtyřčlennou rodinu přijít na pražském letišti na více než tisíc korun. Řízkům a houskám v příručních zavazadlech tak ještě asi neodzvonilo.
Před pár dny jsme vyrazili na pracovní cestu. Letěli jsme z pražského letiště a auto jsme si zaparkovali na blízkém parkovišti za 1.200,- korun na týden. Cena je to přijatelná, tím spíše, když je i s odvozem z parkoviště přímo před terminál. Naše letadlo letělo sice na čas, přesto jsme si chtěli, s ohledem na to, že v letadle nebylo podáváno občerstvení, dát před odletem ještě kávu a nějaký koláček. Že na letišti nejsou ceny zrovna nejnižší, to jsme věděli, ale skutečnost nás i tak překvapila.
Utratit několik stovek za rozmražené koláčky a malé kafe? To vážně podporovat nebudu, na to nemám. To si radši v Tunisu dám nějaký drink u bazénu
Miloš D.; Praha
Letiště Prahy ceny občerstvení
V jedné z kaváren jsme si dali dvě espressa, dva jablečné koláčky a dvě neperlivé vody. Účet? Těžko uvěřitelných 566,- korun. Při představě, že si čtyřčlenná rodinka dá takové malé občerstvení při čekání na let do svojí prázdninové destinace a z karty hned zmizí 1.200,- korun, se nám trochu zatmělo před očima. Tím spíše, když děti ještě při nudném čekání chtějí tu colu, tu nějakou sladkost z obchodu, nebo třeba nějakou hračku. Takové čekání je potom skutečným náporem na nervy i peněženku rodičů.
Jak takovou situaci řešit? Na řízky v batohu raději zapomeňte, ale řešení by i tak bylo. Na letiště přijeďte pokud možno po jídle. Je jasné, že když je váš odlet například ve 4 hodiny ráno, bude to trochu obtížné, ale je lepší se před odletem najíst. Máte-li krátký let bez občerstvení zdarma, není od věci dát si do příručního zavazadla například nějakou proteinovou tyčinku, oříšky, nebo například slané krekry. Cestujete-li s dětmi, přibalte si třeba i nějaké oblíbené bonbóny.
Pro úplně malé děti jsou potom vhodné různé malé svačinky, které se jako pyré prodávají v malých kapsičkách. Ty dejte při letištní kontrole do průhledného sáčku a položte na pás. Dětská výživa by měla takovou kontrolou projít i v případě, že jde o větší množství než povolených 100 ml. To samé platí i pro dětské mléko, nebo pití. Pozor, mluvíme o jídle a pití pro děti do dvou let. Pro ty starší je dobré natočit si vodu z veřejných pítek za letištní kontrolou. Přibalte si proto s sebou nějakou vhodnou láhev a třeba i ochucený ovocný prášek do pití.
Při dobrém plánování a volbě vhodného občerstvení do batůžku pak nebudete muset utrácet za pití a jídlo částky, za které můžete nechat na letišti zaparkované auto celý týden. Je ale na každém, co při cestování preferuje a za co je ochotný utrácet. Hlavní je užít si dovolenou, nikoliv šetřit za každou cenu.
Přečtěte si: Češi na dovolené. Díl č. 2 – Za ručník na lehátku padla pokuta 100 eur
Jak čekání na letišti zvládáte vy? Napište nám do diskuze. A jestli se vám článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.