Že je cestování drahé? Ale kdepak. Tvrdí to alespoň Jarmila z Prahy, která i přes svůj nízký plat, cestuje téměř po celém světě. Chce to ale hodně plánování a časovou flexibilitu.
Do redakce nám přišel email od cestovatelky Jarmily, která by se podle svých slov ráda podělila o své zkušenosti s cestováním v situaci, kdy máte nízký rozpočet. Jarmila pracuje na živnostenský list jako účetní a měsíčně fakturuje přibližně 40 tisíc korun. Po zaplacení daní, pojištění, nájmu, energií a dalších položek jí tak moc peněz nezbývá. Přesto alespoň 3x ročně vyráží do zahraničí.
Někdy to je prý jenom „za roh“, například do Polska, Maďarska, nebo Rakouska, ale navštívila už i Mexiko, Vietnam, nebo třeba Jordánsko. Jak to dělá? Plánuje, počítá a nebojí se odletět třeba z Vídně, Krakova, nebo Frankfurtu. Jak tedy podle Jarmily na to?
Plánujte dopředu
Prvním krokem k cestování s omezeným rozpočtem je podle Jarmily důsledné plánování dopředu. Prozkoumejte detailně cílovou destinaci a zjistěte si, kdy je nejlepší ji navštívit, kde se ubytovat a jaké jsou nejlevnější způsoby dopravy. Zvažte také možnost letět na vzdálenější letiště. Typicky například v New Yorku na letiště LaGuardia, nebo v Londýně na Gatwick. Také odlety ze sousedních zemí bývají mnohdy o mnoho levnější, než z Prahy. Rezervace letenek a ubytování s předstihem vám tak může ušetřit spoustu peněz.
Vyberte si cenově dostupné ubytování
Pokud jde o ubytování, existuje mnoho cenově dostupných možností. Hostely, penziony a chaty v rodinách jsou skvělou volbou pro cestovatele s nízkým rozpočtem. Můžete také zvážit kempování nebo pronájem apartmánu. V některých případech můžete dokonce vyměnit své dovednosti za ubytování prostřednictvím výměnných pracovních programů, jako je třeba Workaway nebo WWOOF. „Mně se v Evropě osvědčil Booking a termíny ve všední dny. Například v Londýně tak můžete ušetřit i více než polovinu. V Asii je zase na ubytování skvělý server Agoda“, píše Jarmila.
Jezte jako místní
Stravování mimo domov může být drahé, zejména v turisticky atraktivních oblastech. Chcete-li ušetřit, jezte jako místní. Pouliční jídlo, místní trhy a malé rodinné restaurace v zapadlých uličkách jsou skvělým místem, kde najdete levné a chutné jídlo. Pokud máte přístup do kuchyně, třeba ve vlastním apartmánu, můžete si také nakoupit potraviny a uvařit si své vlastní jídlo. „Třeba ve Vietnamu se jídlo na ulici vejde do 40 korun. Tam se doma vařit moc nevyplatí“, tvrdí v emailu Jarmila.
Využívejte veřejnou dopravu
Využívání veřejné dopravy je jedním z nejjednodušších způsobů, jak na cestách ušetřit. Ve většině měst je veřejná doprava cenově dostupná a efektivní. Můžete také zvážit půjčení kola nebo pěší procházky, abyste si mohli prohlédnout město. „Ve Skotsku jsem autobusem procestovala skoro celou zemi. Chce to ale plánovat a lístky kupovat na internetu“, radí Jarmila.
Vyhledejte bezplatné aktivity
Ve většině měst je k dispozici mnoho bezplatných aktivit. Muzea, parky a kulturní akce jsou často zdarma nebo mají nízké vstupné. Město můžete také prozkoumat sami pěšky, nebo se vydat na bezplatnou pěší prohlídku. „Většinou ji nabízejí studenti, nebo starší lidé. Dělají to zdarma, ale spropitné je slušnost“, píše Jarmila.
Cestujte mimo sezónu
Cestování mimo sezónu vám může ušetřit spoustu peněz. Nejenže jsou letenky a ubytování levnější, ale také se vyhnete davům lidí a získáte autentičtější zážitky.
Buďte flexibilní
Klíčem k cestování s omezeným rozpočtem je flexibilita. Možná budete muset upravit své plány, pokud najdete lepší nabídku nebo narazíte na neočekávané výdaje. Flexibilita vám také může otevřít nové příležitosti k dobrodružství a objevování. Při pečlivém plánování a troše flexibility můžete mít z cestování skvělé zážitky, aniž byste přišli na mizinu. Tak si sbalte kufry a začněte objevovat!
Máte nějaké vlastní zkušenosti s „low cost“ cestováním? Napište nám do diskuze.