Pernštejn je skvělý tip na prázdninový výlet: Přesně takto to začalo v dávných štědrých dobách dávnověku, kdy politici, tehdy králové, dokázali řádně odměňovat schopnosti svých poddaných lidí.
A pro vás to také může začít štědrou odměnou v podobě krásného výletu, když se vypravíte po stopách uhlíře Vojtěcha, který si v dávných dobách při pálení uhlí v lesích nedaleko Bystřice nad Pernštejnem krátil čas přemýšlením o feudalismu a komunikací s místní zvěří. Ostatně, s nikým jiným si v tehdejších liduprázdných hvozdech moc popovídat ani nešlo. Tehdy se stalo, že si uhlíř Vojtěch z kratochvíle ochočil zubra.
Velké zvíře krmil z ruky zbytky chleba a časem se stalo tak krotké, že za ním chodilo do chalupy. Jednoho dne si dokonce nechalo prostrčit houžev chřípím a zůstalo u uhlířova domu. No, kdybyste náhodou nevěděli, co to je „prostrčit houžev chřípím“, tak to je to, co dnes normálně vidíte u spousty lidí na ulicích měst, jen se tomu moderně říká piercing v nose. Nu časy se mění, tehdy si věci do nosu strkala zvěř, dnes lidé. Ale pojďme k našemu výletu.
Ten uhlíř Vojtěch pak odvedl za nos to divoké majestátné zvíře svému pánovi jako dar a svou sílu prokázal tím, že sekyrou zubrovi jedinou ranou uťal hlavu. Panovník byl darem uhlíře tak okouzlen, že uhlíře učinil svobodným a daroval mu tolik území, které obejde za jediný den. A tak se stalo, že svobodný Vojtěch prošel údolím řeky Nedvědičky a na nejkrásnějším ostrohu nad řekou z darů štědrého pána vystavěl hrad Pernštejn.
On se tehdy řekou brodil, vy můžete vyrazit po pohodlné žluté značce z nejbližšího městyse Nedvědice, nebo nechat pod hradem auto a cestu na hrad si zpříjemnit občerstvením v podhradí, kterého je na bohatém moravském hradě dosti. Pro ty z vás, kteří rádi dávají na odiv svůj majestát, může přijet i panský kočár, samozřejmě za panský poplatek. Důležité je, abyste, stejně jako tenkrát Vojtěch, si nechali na výlet celý den a měli dost času si hrad náležitě prohlédnout a potom chodníčky sestoupit do jeho okolí, které je malebné.
Hrad, co tehdy povstal, je impozantní vojenská stavba s mohutnými obranými věžemi popsaná již v roce 1285, kdy prvním z majitelů je uváděn Štěpán z Pernštejna a Medlova. To, že bájný Vojtěch nalezl opravdu výborné místo pro středověkou pevnost, prokázala i její nedobytnost, kdy v dobách sedmnáctého století plenili země české a moravské Švédi. Hrad sice pobořili, ale nikdy nedobyli, což z hradu v dalších stoletích udělalo významnou zemskou pevnost.
Váš výlet vám určitě přinese příjemný oddych a krásný cestovatelský zážitek. Doporučuji najít si čas na procházku nově zrekonstruovanými zámeckými zahradami či zavzpomínat při jeho prohlídce na snad už padesát českých i zahraničních filmů, ve kterých si tento středověký hrad zahrál.
Výlet, ale má v sobě i mnoho poučení, které se za příběhem uhlíře Vojtěcha a tehdejších vládců hradu Pernštějna skrývá. Já vám prozradím alespoň dvě poučení. Vlastně jedno poučení a jedno doporučení. Tedy poučení: nenechte se nikdy moc ochočit a vodit za nos, vzpomeňte na nebohého zubra a na jeho hlavu setnutou pro pobavení panstva. A doporučení mám toto: již je pryč doba, kdy byste od svého šéfa dostali tučnou odměnu za přivedení vola.
Máte nějaký zajímavý tip na podobný výlet? Napište nám do diskuze. Děkujeme