Vyrazit Škodou Felicia bez klimatizace do španělského Benidormu bylo v teplotách kolem 40°C téměř smrtelné riziko

Foto: ŠKODA Auto; FavCars

Auto bez klimatizace je dnes téměř neprodejné. Přesto ještě před pár lety byla klimatizace luxusním prvkem. Nad cestou do španělského Benidormu ve Felicii se proto tehdy nikdo nepozastavoval. Byla to ale šílenost.


Autem do Chorvatska, Itálie, nebo Řecka jezdí každoročně stovky tisíc českých turistů. V roce 1995 jsme podobnou cestu, v našem případě to bylo do španělského Benidormu, absolvovali také. Tenkrát s úplně novou Škodou Felicia, která si o klimatizaci mohla nechat jenom zdát. Asi nejhorším zážitkem byl pro nás proto úsek z Andory do Barcelony. „Tenkrát bylo venku 37°C a v autě bez klimatizace se nedalo skoro existovat. Skoro jsem nevnímal cestu. Než mi došlo, že auto přede mnou brzdí, nebo třeba, že mám dát přednost, trvalo to snad celou věčnost. Dneska si takovou cestu v autě bez klimatizace nedokážu vůbec představit“, říká ke svému zážitku náš kolega Dan, který celou cestu Praha – Benidorm tenkrát odřídil.

V současné době si drtivá většina řidičů nedokáže jízdu v autě bez klimatizace vůbec představit. Tím spíše v současných vedrech, kdy uvnitř vozu může být až o 30 stupňů Celsia tepleji než venku. Při venkovní teplotě 30 °C pak může být v autě smrtelných 60 °C. Černý volant a palubní deska se mohou zahřát dokonce až na 85 °C. Takové teploty pak mají vliv na reakční dobu řidiče za jízdy.

Rychlost, s jakou se mohou auta zahřívat, je znepokojující. Pokud je venku příjemná teplota 24 °C a auto stojí na slunci, během 10 minut může teplota uvnitř dosáhnout 38 °C a za 30 minut se teplota přiblíží 50 °C. Podle skandinávských vědců Davida Wyona, Inger Wyonové a Fredrika Norina, může i mírné zahřátí ovlivnit úroveň bdělosti řidiče při řízení. Autoři studie zjistili, že řidiči jedoucí při teplotě nad 26 °C o 50 % častěji přehlédnou semafory a o 22 % pomaleji reagují na podněty než řidiči jedoucí při teplotě nad 21 °C.

Udržování přijatelné teploty ve voze je především otázkou bezpečnosti, nikoliv jen komfortních podmínek, ve kterých s ním jezdíme. To je důležité zejména při dlouhých cestách s cestujícími, za které je každý řidič zodpovědný. Při přemýšlení o bezpečnosti na cestách přitom toto většina řidičů podceňuje, včetně dostatečného množství tekutin. Podle Evropské agentury pro bezpečnost potravin je doporučené množství denního příjmu vody pro ženy 2 litry a pro muže 2,5 litru. Jedná se však o množství doporučené k vypití při mírných teplotách a průměrné fyzické aktivitě," uvedla Karolína Topolová, generální ředitelka a předsedkyně představenstva skupiny AURES Holdings

Pokud pociťujete únavu, ospalost, zhoršující se náladu nebo dezorientaci, je nezbytné sáhnout po vodě. I mírná dehydratace negativně ovlivňuje naše fungování. První příznaky dehydratace se mohou objevit již při ztrátě tekutin o něco vyšší než 1 %. Tehdy se snižuje fyzická výkonnost, zhoršuje se termoregulace a klesá chuť k jídlu. Při ztrátě tekutin nad 4 % se stále více snižuje fyzická výkonnost, což je doprovázeno zhoršenou koncentrací, bolestmi hlavy, podrážděností, zvýšenou tělesnou teplotou a dechovou frekvencí. Pokud se deficit tekutin zhorší a překročí 8 %, může dojít až k úmrtí.

Podle odborníků z AAA AUTO je sice v horkých dnech ideální zapnout klimatizaci v autě, abyste se příjemně ochladili, ale vyplatí se dodržovat několik dalších rad, abyste zabránili přehřátí organismu: 

  • plánovat jízdu, když už slunce nesvítí naplno
  • před odjezdem se osprchovat chladnou vodou
  • nosit světlé, volné oblečení
  • dělat si během jízdy přestávky
  • nechat otevřená okna, aby teplý vzduch mohl unikat ven
  • pít hodně chladných tekutin – zejména vody
  • použít mokrý ručník jako obklad
  • zakoupit si žaluzie na zakrytí oken, pokud nejsou skla tónovaná 

Pamatujete ještě na dobu, kdy klimatizace v autech byla luxusním prvkem? Máte s cestováním v takovém automobilu nějaké zkušenosti? Napište nám do diskuze. A jestli se vám náš článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.

Anketa
Má vaše současné auto klimatizaci?
Celkem hlasovalo 1135 čtenářů.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.