Program stravování formou švédských stolů by už na zájezdech neměl žádného českého turistu překvapit. Přesto si stále mnoho z nich myslí, že si jídlo mohou s sebou odnášet ve velkém na pokoj nebo na pláž.
Švédské stoly, známé také jako "smörgåsbord", jsou dnes populární formou stravování na mnoha místech po celém světě. Tento způsob servírování jídel pochází ze Švédska a původně sloužil jako součást slavnostních událostí, kdy se hosté sami obsluhovali z pestré nabídky jídel na stole. Vznik smörgåsbordu se datuje do 18. století, kdy začal jako menší bufet určený k pohoštění hostů před hlavním jídlem. Postupně se však rozrostl a začal zahrnovat celou škálu pokrmů od studených předkrmů po teplá jídla, což vedlo k jeho popularizaci i mimo Švédsko.
V 20. století, zejména po světových výstavách, kde byla tato koncepce představena, se švédské stoly staly oblíbenou formou stravování v hotelech a restauracích po celém světě. Rychle si získaly popularitu mezi turisty, především díky pohodlí a svobodě výběru jídel podle vlastní chuti.
Čeští turisté a švédské stoly
Když se v Československu v 90. letech rozšířil prodej prvních zájezdů s all-inclusive stravováním, švédské stoly byly pro mnohé české turisty překvapením. Možnost volného výběru jídel působila jako novinka, a pro některé turisty dokonce jako výzva vzít si jídla co nejvíce. Běžnou situací na hotelových snídaních byly momenty, kdy turisté naložili na talíř obrovské množství jídla, nebo dokonce plnili sáčky pečivem a ovocem na později, což působilo velice trapně. Takové chování vedlo mnohdy i ke konfliktům vést ke konfliktům a dokonce i k zavedení omezení ze strany hotelů.
Etiketa u švédských stolů
Pro slušné chování u švédských stolů platí totiž několik jednoduchých pravidel. Především je vhodné brát si jídlo v menším množství a klidně se k bufetu opakovaně vrátit, než si hned naložit velkou porci. Švédské stoly nabízejí různorodou paletu chutí, a proto je lepší si jídlo užívat pomalu a vnímat různé chutě. Odnášení jídla na pláž nebo zpět na pokoj bývá považováno za nevhodné, neboť švédský stůl slouží primárně k okamžité konzumaci na místě. I v současné době však lze na různých zájezdech vidět turisty, kteří si odnášejí talíře, ze kterých jídlo doslova padá, nebo si dokonce berou ovoce, pečivo a sladkosti do tašek s sebou na pláž.
Proč švédské stoly nadále přitahují turisty
Dnes jsou švédské stoly běžně dostupné v mnoha hotelech po celém světě a stále patří k oblíbeným formám stravování mezi turisty. Nabízejí nejen volbu pokrmů, ale také pohodlí, kdy každý může jíst svým tempem a vyzkoušet různé kombinace jídel. Ačkoliv smörgåsbord původně pocházel ze švédské kultury, dnes je tento koncept mezinárodním fenoménem a zůstává oblíbený díky své praktičnosti a možnosti ochutnat celou škálu chutí.
Správné a ohleduplné chování u švédských stolů je nejen projevem kultury, ale také způsobem, jak si každý může jídlo vychutnat bez stresu a s vědomím, že se k bufetu může opakovaně vracet.