Cesta za Pyreneje: Asturie, to jsou pláže i horské štíty

Foto: ŠKODA Auto

Potřetí a naposledy se vydejte s Ambre-Victoire a Aljazem Babnikem na Pyrenejský poloostrov. Tentokrát míří do Španělska


V minulých dvou částech tohoto seriálu putování za Pyrenejemi poznávali naši dva průvodci hlavně Portugalsko – od pláží přes vinice až po hraniční řeku Douro. Teď už je čas vstoupit do Španělska. Ale klasiku jako Barcelonu, Madrid nebo královský Escorial nečekejte. Surfařka a cvičitelka jógy Ambre-Victoire a fotograf a filmař Aljaz Babnik se raději vydávají tam, kde je více vln a méně turistů. Přidejte se. 

Škoda Kodiaq RS s našimi dvěma průvodci zastavuje v asturijské části vápencového pohoří Picos de Europa. To se rozkládá na území tří autonomních společenství: Kantábrie, Kastilie-Leónu a právě Asturie. Pohoří zabírá plochu zhruba tisíc kilometrů čtverečních a leží asi dvacet kilometrů od pobřeží Biskajského zálivu. Nejvyšší vrchol přesahuje 2 600 metrů nad mořem a přes dva kilometry na výšku má víc než dvě stě vrcholů. Na západě pohoří vznikl v roce 1918 první španělský národní park a v roce 2003 byl Národní park Picos de Europa zařazen do programu UNESCO jako biosférická rezervace.

Další z přírodních pokladů v autonomní oblasti Asturie jsou jezera Covadonga náležející do národního parku Picos de Europa. Tvoří je dvě velké laguny ledovcového původu Enol a La Ercina společně s malou lagunou El Bricial, v níž je voda jenom v období tání sněhu. Největší z jezer Enol leží ve výšce tisíc metrů nad mořem, La Ercina pak o dalších sto metrů výš. Úchvatnou, skoro až alpskou atmosféru místu dodávají vedle dominantních horských štítů i početná stáda pasoucích se krav. Nevynechejte ani manganové a železné doly Buferrera nebo svatou jeskyni s obrazem Panny Marie, jejž darovala katedrála v Oviedu v roce 1778 po velkém požáru, který zničil předchozí dřevěnou svatyni.

Basílica de Santa María la Real de Covadonga v obci Cangas de Onís je duchovní komplex se svatou hrobkou a bazilikou, která připomíná bitvu u Covadongy v roce 722. Ta byla prvním významným vítězstvím křesťanských vojenských sil na Pyrenejském poloostrově. Výsledkem byla nezávislost Asturského království a v podstatě zajistila přežití křesťanství v severní Ibérii. A protože tímto vítězstvím propukla obnova křesťanské nadvlády nad Pyrenejským poloostrovem, můžeme říci, že zde začala reconquista.

Jeden z nejmalebnějších koutů Kantábrie s řadou pláží, starou vesnicí a se zasněženými vrcholy Picos de Europa v pozadí je San Vicente de la Barquera. Původně rybářská osada nabízí řadu pamětihodností: kostel Santa María de los Ángeles, který vznikal od 13. do 16. století, místní hrad a zbytky jeho opevnění. Typické jsou místní mosty, jako je Maza s 28 oblouky postavený na příkaz katolických monarchů v 16. století, nebo Parral z 18. století. A místní pláže s poetickými názvy Fuentes, Primera de San Vicente, El Rosal, El Tostadero, Merón nebo Gerra, na ty rozhodně dlouho nezapomenete. Určitě ochutnejte i místní kuchyni založenou na rybách a darech moře: třeba specialitu sorropotún neboli baskické ragú z tuňáka a brambor.

Vody Biskajského zálivu na straně jedné a vysoké štíty Kantaberského pohoří na druhé svírají Asturii, jednu z nejkrásnějších oblastí celého Španělska. Vedle hor, hlubokých údolí, soutěsek, jeskyní a průzračně čistých potoků a řek stojí za zmínku i překrásné mořské pobřeží. To se táhne v délce asi 350 kilometrů a typické jsou pro něj strmé útesy nebo překvapivě nízký počet přírodních přístavů. Čeho se ale návštěvníkům dostává do sytosti, jsou pohádkové rybářské vesničky a nádherné písečné a čisté pláže. Skoro povinnou výbavou tu proto je surfové prkno. S trochou nadsázky bychom tento přímořský kraj mohli přirovnat k Novému Zélandu: mírně zvlněná krajina, meze porostlé keříky, zalesněné kopce a zurčící potůčky. V celé Asturii hodně prší, a tak je jasné, která barva tu vládne. Vždyť části pobřeží se říká Costa Verde, Zelené pobřeží.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.