Voda v moři je málo slaná a málo barevná. I to může být argument, proč nejet k některému z moří. Tvrdí to alespoň čtenářka Petra, které se právě barva a slanost mořské vody na dovolené moc nezdála.
Říká se, že někdo má rád vdolky a jiný zase holky. A platí to i o způsobu trávení dovolené a destinaci, kde dovolenou trávíme. Někdo preferuje hory, jiný moře, další zase české rybníky, nebo vlastní chalupu. Velká část Čechů jezdí v létě k Jaderskému moři, ale ne všichni tam jsou spokojeni. Přemýšlí proto o cenově dostupné alternativě. Jedna z alternativ může být například i Polsko. Jenže Polsko není Chorvatsko a Jadran není Balt.
Teplou a čistou vodu Jadranu bych za ledový a špinavý Balt nevyměnila
Miroslava Křenková; čtenářka webu CestyAvylety.cz
Dovolenou v Polsku u moře zvažuje dle ankety na našem webu přibližně 62 procent čtenářů. Ankety se zúčastnily přibližně 3 tisícovky čtenářů, dá se tedy hovořit o tom, že jde o relevantní číslo. Anketu jsme otevřeli pod článkem, který informoval o rodině z Prahy, která z finančních důvodů mění po deseti letech prázdninové Chorvatsko za pobyt v polském Svinoústí. Podle serveru Tripadvisor je tato oblast hodnocena návštěvníky velice kladně, většinou v rozmezí 4 – 5 „hvězdiček“. A to nejenom pláže, ale také ubytování a restaurace.
Polsko je dobré, levné ale voda v Baltu je i v létě studená, okolo 18 stupňů. Byli jsme tam několikrát
Petr Cepelka; čtenář webu CestyAvylety.cz
Je pravda, že hodnocení na Tripadviseru jsou v drtivé většině případů od návštěvníků, kteří nepocházejí z České republiky. Ti se naopak v diskuzích pod naším článkem vyjadřovali spíše opačně. Argumentovali studenou vodou, silným větrem, poletujícími komáry, nebo například hlučnými rodinami s dětmi. Jakkoliv je teplota vody, nebo síla větru vnímána každým jinak, jde ve své podstatě o relevantní argumenty. Někdo se chce prostě celý den povalovat na pláži, kde se nehne vítr, a koupat se v moři, jehož teplota dosahuje 27 stupňů. Jiný naopak preferuje chladnější vodu a uvítá i svěží vítr, který se na Baltu skutečně vyskytuje ve větší míře než na Jadranu.
V Polsku jsme byli a super. Doporučuji. Jen to chce chytit počasí. Léto je tam strašně krátké. To je asi jediný problém
Martin Gunther; čtenář webu CestyAvylety.cz
Objevily se ale i poněkud úsměvné argumenty, proč do Polska nejet. Například naší čtenářce Petře Dunovské se zdálo, že voda v Baltu nemá barvu moře a je málo slaná: „My jsme tam byli vloni v srpnu. Cena vyšší než týden all inclusive v Řecku ve stejném typu hotelu. Pláže přeplněné. Za mne nejhorší dovolená za poslední dobu. Chladnější voda nevadila, ale nemá vůbec barvu moře a je velmi málo slaná. Navíc pláže byly celkem špinavé. Také jsme si mysleli, že to bude krásná dovolená“.
Pro koho je tedy důležitá vysoká koncentrace soli v mořské vodě, měl by vyrazit spíše do Izraele k Mrtvému moři, kde salinita vody dosahuje hodnoty přibližně 34 %. Sice nejde o moře, ale o bezodtoké jezero, ale milovníci opravdu slané vody toto asi řešit nebudou. No a kdo by si chtěl užívat pohled na skutečně tyrkysovou vodu, a nechce letět zrovna do Karibiku, může vyzkoušet například Sardinii. Takové pláže jako Costa Smeralda a La Madalena na severu ostrova, nebo třeba Cala Luna uprostřed západního pobřeží, uspokojí jistě každého milovníka tyrkysu.
Přečtěte si: Řidič z Prahy dostal v Mnichově pokutu za používání navigace
Zajímá vás, jak moc je slaná voda v moři, u kterého chcete trávit dovolenou? Napište nám do diskuze proč. A jestli se vám náš článek líbí, pošlete ho dál. Děkujeme.