Česko je krásná země. Ovšem jenom do chvíle, než zastavíte s kolegou ze zahraničí u malého odpočívadla, abyste se vyměnili za volantem vozu, který máte k testování. V takovou chvíli byste se nejraději propadli.
Kolegové ze sesterské redakce TestyOjetin měli díky spolupráci s jedním nizozemským magazínem možnost otestovat čínský elektrický vůz, který se v Česku zatím nenabízí a asi jen tak ani nebude. Brzo se s jejich zážitky se zajímavým autem jistě seznámíte. Zážitky z auta ovšem nebyly to jediné, co jim z jednodenního výletu zůstane v paměti. Při výměně řidičů u jednoho malého odpočívadla se prý málem propadli hanbou do země.
Čecha to nepřekvapí, cizinec zírá
Jak už to tak v Česku bohužel bývá, jakmile se někde u silnice objeví nějaké malé odpočívadlo, je jeho okolí většinou poseto různými odpadky. Hygienické ubrousky, toaletní papír, plechovky, PET láhve i krabičky cigaret. To vše u takových odpočívek najdete. Kolegové ale zažili něco mnohem bizarnějšího. „Vystoupili jsme, abychom se vyměnili za volantem, a kromě toho, že jsme šlapali ve střepech, tak jsme zjistili, že do trávy hned vedle asfaltu někdo vyhodil starý elektrický sporák,“, popisuje situaci Jirka z redakce webu TestyOjetin.cz a pokračuje: „Musím přiznat, že mě to nijak zvlášť nepřekvapilo, ale André to nemohl rozdýchat.“
Že se nestydíte
André je Nizozemec, který za námi občas jezdí se zajímavými auty. Seznámili jsme se kdysi na autosalónu v Ženevě a přibližně jednou za rok se vidíme. Ukážeme mu krásy Česka, pozveme na dobré pivo a pečené koleno, zajedeme na Karlštejn, nebo Konopiště. Jenže tentokrát to s tou krásou Česka tak „horké“ nebylo. „Tolik špíny jako tady jsem vážně u nás neviděl“, řekl André, když zamyšleně okopával pohozený sporák, a dodal: "Ti lidé by se měli stydět."
Pokuta až 200 tisíc
Je opravdu k nepochopení, jak může někoho napadnout vyhodit z auta starý sporák. Přitom případná pokuta není zrovna malá. Fyzické i právnické osobě, která znečistí veřejné prostranství, nebo naruší životní prostředí v obci, totiž může obec uložit pokutu až do výše 200 tisíc Kč. Dotčená osoba navíc musí v zákonné lhůtě závadný stav odstranit. Založení černé skládky potom může být sankcionováno pokutou do 50 tisíc korun.
Lesní zvěř už jenom v učebnici?
Téměř v každé větší obci jsou sběrné dvory. Stačilo tedy zajet tam a neničit již tak dost zkoušenou přírodu. Budeme-li se k ní totiž takto chovat, budou si naše děti prohlížet lesní zvěř a rostliny možná už jenom v učebnici přírodopisu.
Jak se na podobné chování díváte? Je 200 tisíc za podobné znečištění přírody moc, nebo málo? Napište nám do diskuze. A jestli se vám náš článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.