V Česku „normálka“, ale v Chorvatsku otáčení, nebo couvání na dálnici rozhodně nerozdýcháte

Otáčení na dálnici
Foto: Jan Smékal

Přestupky které bohužel nejsou v Česku zase až tak neobvyklé, mohou v Chorvatsku přijít řidiče dráž, než rodinná dovolená. Pokuta tisíc eur tam totiž není nic neobvyklého


Z chorvatské policie mají čeští řidiči, a nejen ti, tzv. „vítr“. A je to dobře. Statisíce turistů, kteří každoročně na chorvatské pobřeží míří, jsou potencionálním zdrojem velkého počtu dopravních přestupků a s tím spojených dopravních nehod. Zatímco v Česku si řidiči z policie hlavu moc nedělají a páchají i ty nejbrutálnější přestupky, třeba předjíždění na pražské Jižní spojce v levém odstavném pruhu, v Chorvatsku se chovají víceméně způsobně. Proč?

Především proto, že minimálně v turistické sezóně potkáte na chorvatských silnicích policistu téměř na každém rohu. A potom také proto, že pokuty jsou v Chorvatsku ve většině případů mnohem drastičtější, než v Česku. Například při překročení rychlosti v obydlených oblastech o více než 30 km/h, je minimální výše pokuty 275 eur. Kdo pojede ve stejných místech rychleji o 50km/h, může se těšit na složenku s částkou až 2.700 eur. A pozor, pro řidiče mladší 24 let platí na silnicích rychlostní limity o 10 km/h nižší, než pro ostatní.

Vysoké pokuty jsou i za přestupky, ze kterých si v Česku řidiči mnohdy hlavu zrovna nedělají. Například otáčení, nebo couvání na dálnici. Ani nové chorvatské dálnice nejsou pochopitelně bez kapacitního limitu. V hlavní sezóně tak mnohdy nápory turistů vyústí v dopravní kolaps a dálnice se zastaví. Kdo by však svoji netrpělivost řešil tak, jako třeba před časem na dálnici D10, tedy otočil se do protisměru, projel záchranářskou uličku, nebo couval na nejbližší sjezd, může počítat s pokutou až 1.000 eur. A to zážitek z dovolené rozhodně posune hodně dolů.

Jakkoliv se pokuty v Chorvatsku mohou zdát českým turistům vysoké a přístup místních policistů přísný, jinak to bohužel nejde. Při tak velkém množství řidičů, kteří jezdí po chorvatském pobřeží, mnohdy téměř po tisíci ujetých kilometrů při nonstop jízdě, je každý přestupek vysokým rizikem nehody. Řidiči zvyklí na to, že policistu nepotkají jak je rok dlouhý, případně že pokuta je jenom pár stokorun, bývají často neukáznění a ohrožují ostatní. Možná, že kdyby takto vysoký výskyt policistů a drakonické pokuty byly běžné i Česku, počet nehod, zraněných i usmrcených by byl mnohem nižší. Co myslíte?

Přečtěte si: Český řidič dostal v Chorvatsku pokutu za alkohol, ačkoliv byl v toleranci

Jak se na výši pokut v Chorvatsku a přístup místní policie díváte vy? Napište nám do diskuze.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.