Haggis je neodmyslitelnou součástí skotské kuchyně a pro místní obyvatele znamená více než jen jídlo. Je spojené s historií a tradicí. Mnoho turistů, dokonce i z Česka, se ho bojí jíst, přitom u nás jíme podobná jídla.
Haggis je národní skotské jídlo, jehož základem jsou ovčí vnitřnosti. Tedy především srdce, játra a plíce. K tomu se přidává cibule, koření, ovčí lůj a kroupy. Směs se potom vaří v ovčím žaludku a servíruje se především při svátku narození básníka Roberta Burnse (25. ledna) a ke svátku svatého Ondřeje 30. listopadu. Zdá se vám složení jídla podivné? Dokonce tak podivné, že byste se báli takové jídlo ochutnat? Proč? Vždyť i u nás máme něco podobného. Říkáme tomu tlačenka. A když si dáte dobrou tlačenku, také ji dostanete v žaludku. A jaká to je dobrota. Je ale pravda, že když do Česka přijede cizinec a zjistí, z čeho se tlačenka skládá, málokdy si ji dá. A stejně to máme asi i my s haggisem.
První haggis se vařil již v 15. století
Jak vlastně haggis vznikl? Haggis má bohatou historii, ačkoliv jeho původ není zcela jasný. První zmínky o něm pochází již z 15. století, přičemž někteří historici tvrdí, že pochází ze středověké Anglie. Skutečně slavným se stal ale až v 18. století a postupně se stal ikonou skotské kuchyně. Tento pokrm vznikl jako ekonomický způsob, jak využít všechny části masa a vnitřností do jídla, které má jedinečnou chuť a texturu. Podává se většinou se šťouchanými brambory, nebo s tuřínem. Skvělé je zapít ho místním černým pivem.
Receptů je mnoho
Především v chudých a odlehlých oblastech Skotska bylo tohle jídlo považováno za skvělý zdroj bílkovin i tuků. Místní do něj mnohdy přidávali i další ingredience, jako například brambory, mrkev a další zeleninu. Co vesnice nebo stavení, to trošku upravený recept na haggis. A každý tvrdí, že právě ten jeho je ten nejlepší.
Nebojte se ochutnat
Kdo by chtěl ve Skotsku ochutnat tuhle specialitu, nemusí čekat až na zmíněné svátky. V mnoha domácnostech se různé varianty této pochutiny podávají i k snídani. Jestliže budete během vaší cesty po Skotsku bydlet u místních lidí, je velice pravděpodobné, že kromě obligátních fazolí, slaniny, pečených žampiónů a míchaných vajíček, dostanete na talíři i něco, co vypadá jako náš český prejt, Ano, to je haggis. Nebojte se ho vyzkoušet, chutná báječně. Jen nesmíte přemýšlet, z čeho je vyroben.
Ochutnali jste někdy haggis? Napište nám do diskuze