Sardové umí žít. Skvělé víno, olivy, olivový olej, sýry a také chléb. Sice to jako chléb nevypadá, ale dostanete ho na stůl v každé místní restauraci nebo na farmě (agriturismo). Zaručujeme, že ho slupnete ještě dříve, než vám přinesou objednané jídlo.
Sardinský ostrov v Středozemním moři je znám svou bohatou kulturou, krásnými plážemi a vynikající kuchyní. Mezi mnoha lahůdkami, které Sardinie nabízí, patří také unikátní chléb nazývaný Pane Carasau. Tento tradiční sardinský chléb má zajímavou historii a jedinečnou chuť, která oslovuje gurmány po celém světě.
Historie a výroba
Pane Carasau, známý také jako "carta da musica" neboli "notový papír", je tenký, křupavý chléb, který je tradičně pečený na Sardinii. Jeho historie sahá až do dávných dob, kdy byl tento typ chleba oblíbený mezi pastevci a středomořskými námořníky pro svou dlouhou trvanlivost. Příprava tohoto chleba však není úplně jednoduchá. Těsto ze semolinové mouky, vody, kvasnic a soli se musí nechat několikrát vykynout. Potom se peče v troubě až se bochánky nafouknou. Následně se chléb rozkrojí a peče znovu, dokud nedosáhne dokonalé křupavosti.
Jedinečná chuť a textura
Pane Carasau má křehkou a křupavou texturu, která mu dodává jedinečný charakter. Tento chléb je velmi tenký, často ani ne milimetr tlustý, což z něj činí ideální doplněk k různým druhům sýrů, šunkám a olivám. Díky své chuti, která je mírně slaná a má příjemnou oříškovou nótu, je Pane Carasau oblíbeným pokrmem na každém sardinském stole.
Variace a použití
Sardinský chléb Pane Carasau se často podává ve formě nalámaných placiček k různým pokrmům. Je také oblíbenou přísadou v sardinské kuchyni, kde se používá k přípravě různých pokrmů, jako jsou například "pane frattau" (chléb s rajčaty, sýrem a vajíčky) nebo "su succu" (chléb namočený v hovězí polévce). My jsme si zamilovali Pane carasau pokapaný olivovým olejem. Když ho budete přikusovat ke klasickému sardinskému Vermentinu, můžeme vám zaručit, že zažijete skvělý večer.
Pane Carasau není pouhým chlebem – je to sardinský poklad, který představuje bohatství a historii tohoto malebného ostrova. Jeho jedinečná chuť a textura oslovují gurmány po celém světě a připomínají nám krásu jednoduchosti v tradiční kuchyni. Když si někdy vezmete do ruky křehký kousek tohoto chleba, pamatujte na jeho původ, bohatou historii a chuťovou rozmanitost, kterou nám Sardinie skrze tento jedinečný poklad nabízí.
Ochutnali jste někdy Pane carasau? Jak vám chutnalo? Samotné, s olejem nebo třeba k vínu? Napište nám do diskuze. A jestli se vám náš článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál.