Drtivá většina cestujících si při nákupu letenky nepročítá přepravní podmínky letecké společnosti. A když už ano, část, která pojednává o tzv. „Nebezpečném zboží“, zůstává téměř bez povšimnutí. A to může být fatální chyba.
Že si do letadla nemůžeme vzít střelné zbraně, nože, chemikálie a větší balení tekutin, to ví pravděpodobně každý, kdo alespoň jednou v letadle seděl. Ale co například úplně obyčejná knoflíková baterie nebo chytré hodinky? Co turistická lékárnička, kterou máte přibalenou v batohu pro případ nějaké nehody na treku v horách? A jak přepravit dron a náhradní baterie, nebo například deodorant ve spreji? Na to mnoho cestovatelů nemyslí a často tak dělají chyby. Ty mohou v krajních případech vést dokonce k uvěznění a vysoké pokutě.
Prskavky rozhodně ne
V podcastu 30 Minut Lajfu, kde na toto téma hovořil specialista na přepravu nebezpečného zboží, dokonce zaznělo, že v případě přepravy „obyčejných“ silvestrovský petard nebo prskavek, může například v USA hrozit i několikaleté vězení a pokuta ve statisících dolarů. Prskavky asi nebudou tak častým artiklem, které si dáme do batohu, ale je mnoho jiných předmětů, kde by nás možná ani nenapadlo, že mohou být považovány za nebezpečné zboží.
Čtěte přepravní podmínky
A jaké jsou tedy nejčastější chyby cestovatelů? Podle Daniela Vojníka, specialisty na přepravu nebezpečného zboží, to je právě to, že cestující nečtou přepravní podmínky. „Ty jsou sice v obecné rovině u všech leteckých společností v podstatě totožné,“, ale mohou se lišit společnost o společnosti v některých detailech. Je proto dobré si přepravní podmínky důkladně pročíst,“ doporučuje Vojník.
Pozor na lékárničku
Problémy může způsobit například i obyčejná turistická lékárnička, ve které se nachází poměrně běžný sprej s tekutým obvazem a třeba repelent proti hmyzu. Obojí jsou totiž tlakové nádoby a mohou být považovány za nebezpečné zboží. Letecké společnosti ve svých přepravních podmínkách uvádějí, jak a jaké množství takových předmětů lze přepravovat. Obsahují-li takové spreje hořlavé látky, jsou většinou z přepravy vyloučeny.
Powerbanka je problém
Překvapením může pro některé cestující být i to, že powerbanky nelze přepravovat v odbaveném zavazadle, ale pouze v příručním. Powerbanka totiž není v kontextu letecké přepravy považována za přístroj, ale za baterii. A tu nelze do odbaveného zavazadla vložit. Pozor tedy na to, až budete balit zavazadlo na dovolenou, abyste do něj nedali něco, co tam nepatří.
Věděli jste, že powerbanka a repelent nepatří do odbaveného zavazadla? Napište nám do diskuze.