Vietnamci jsou v České republice třetí nejpočetnější zahraniční komunitou. Velká část z nich se v ČR narodila a někteří ve Vietnamu možná ani nikdy nebyli. Přesto mají Vietnam v srdci.
Většina z nás si nedokáže běžný život bez vlivu vietnamské komunity v České republice vůbec představit. Nebo nad tím možná nikdy ani moc nepřemýšlela. Ale upřímně, kdo z nás nenakupuje ve vietnamské večerce, nemá rád horké Phở, nebo skvělé Bún bò Nam Bô? Mimochodem, věděli jste, že Bún bò Nam Bô není původní vietnamské jídlo, ale francouzské? Jídlo totiž pochází z tzv. Kočinčíny, což byla francouzská kolonie zahrnující jih Vietnamu a část východní Kambodže.
Vietnamská komunita nám prostě zpříjemňuje život a například díky tržnici SaPa v pražských Kunraticích si i běžný Čech může koupit skvěle chutnající tropické ovoce, ochutnat typický dezert z vanilkového těsta, krému a trhaného vepřového masa, nebo si dát autentické vietnamské jídlo, které nemá s tzv. „čínou“ z nákupních center nic společného. SaPa je prostě takový malý Vietnam v České republice.
Kdo by se snad do pražské SaPy bál, může se domluvit na komentované prohlídce. Zjistí při ní mnoho zajímavých věcí, ochutná skvělé jídlo, zjistí, jak chutná opravdový banán, nebo mango, a také se dozví pár zajímavostí. Třeba to, že Češi údajně říkají Vietnamcům, kteří se narodili v České republice, „banáni“. „To proto, že máme pořád ještě asijský vzhled, a jsme tedy navenek žlutí, ale už myslíme a chováme se jako Češi, tedy uvnitř jsme bílí. Takže banáni“, říká s úsměvem krásná dvacetiletá Vietnamka Paya, která zájemce po tržnici SaPa provází.
Aby to ale Čechům nebylo líto, mají i Vietnamci pro našince, kteří žijí s vietnamským protějškem, svoje pojmenování. „My vám zase říkáme vajíčka“, směje se Paya a vysvětluje: „U vás to je totiž přesně naopak. Jste bílí, ale tím, že žijete s Vietnamkou, nebo Vietnamcem, tak mnohdy přemýšlíte v duchu vietnamských zvyků a tradic. A to je přeci moc pěkné“.
Mimochodem, kdo by se chtěl do Vietnamu podívat, bude možná překvapen, že nejde finančně o nijak náročný výlet. Pokud tedy bude cestovat na vlastní pěst. Například na jaře se dá pořídit zpáteční letenka do Hanoje se Singapore Airlines za necelých 15 tisíc korun. A na dvoutýdenní pobyt, cestování po Vietnamu a stravování vám bude stačit dalších cca 20 tisíc korun. Celkem tedy 35 tisíc korun, což je částka, za kterou se běžně prodává čtrnáctidenní pobyt třeba na Mallorce nebo Kanárských ostrovech. a to stojí za vyzkušení, co říkáte?
Chtěli byste se podívat do Vietnamu? Proč ano, proč ne? Napište nám do diskuze.