Maďarský Wizz Air bude pravděpodobně klíčový hráč v obnově ukrajinského leteckého trhu


Maďarská nízkonákladová aerolinka má ambiciózní třífázový plán expanze, který počítá s přepravou až 15 milionů cestujících ročně.


Ambiciózní návrat na oblohu

Maďarská nízkonákladová letecká společnost Wizz Air se chce stát hlavním hybatelem při opětovném propojení Ukrajiny se světem. Jakmile se po skončení války znovu otevře ukrajinský vzdušný prostor, plánuje letecký dopravce rozsáhlou expanzi. Generální ředitel společnosti József Váradi představil třífázový plán, který ukazuje, že Wizz Air si na ukrajinský trh nejen věří, ale chce v něm hrát dominantní roli.

Třífázový plán návratu

Strategie Wizz Airu se nebude odehrávat ze dne na den. Firma sází na postupný růst:

  • První fáze: Spuštění 30 leteckých linek na Ukrajinu.
  • Druhá fáze: Do půl roku rozšíření na 60 tras s roční kapacitou 5 milionů cestujících.
  • Třetí fáze: Do tří let navázání spojení s 150 městy a přeprava až 15 milionů pasažérů ročně.

Konkurence nespí

Na poválečné obnovení provozu se nechystá jen Wizz Air. Hlavní konkurent, irská nízkonákladová společnost Ryanair, má podobné plány. Obě aerolinky již aktivně nabírají piloty, palubní personál a další zaměstnance v očekávání rychlého návratu. Závod o ukrajinský trh tedy může být opravdu velmi tvrdý.

Klíčová jednání s letištěm Boryspil

V únoru 2025 se Wizz Air sešel s vedením mezinárodního letiště Boryspil, které je nejdůležitějším ukrajinským leteckým uzlem. Hlavním tématem bylo zajištění bezpečného a efektivního restartu provozu. Diskutovalo se o:

  • Stavu infrastruktury letiště
  • Možnostech technické podpory
  • Certifikacích a bezpečnostních opatřeních

Generální ředitel letiště Oleksiy Dubrevskyi označil tato jednání za zásadní krok k opětovnému propojení Ukrajiny se světem.

Finanční výzvy a otřesy na trhu

Přestože jsou tyto plány velkolepé, Wizz Air čelí značným finančním potížím. Společnost musela snížit svůj ziskový výhled pro fiskální rok končící 31. března 2025. Původně očekávaný zisk po zdanění 350–450 milionů eur byl revidován na 250–300 milionů eur.

Důvodem je vleklá technická kontrola motorů Pratt & Whitney, která může trvat až pět let. Tato zpráva negativně ovlivnila trh a akcie Wizz Airu na konci ledna propadly o 13 %.

Sázka na budoucnost

Navzdory současným překážkám Wizz Air neztrácí víru v ukrajinský trh. Věří, že po skončení války bude letecká doprava klíčovým faktorem hospodářského oživení země. Expanzní strategie ukazuje, že firma nehodlá být jen jedním z hráčů, ale skutečným lídrem nového ukrajinského nebe.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.