Mít pas ještě neznamená, mít možnost cestovat. Tyhle pasy byste asi na letišti ukazovat nechtěli

Foto: pixabay

Máme štěstí, že Česká republika má jeden z nejsilnějších pasů na světě a bez problémů se tak dostaneme do více než 150 zemí světa. Kdo se ale nachází na opačném konci seznamu?


10. Lybie (40)

Na desátém místě se nachází pas libyjský. Důvodem je především nestabilita vlády a obavy o bezpečnost. Libyjské pasy umožňují bezvízový styk ve 40 zemích. Většina těchto zemí se nachází v Africe. Všechny evropské země a USA však pro držitele libyjských pasů vyžadují vízum.

9. Severní Korea (39)

Dalším pasem je ten ze Severní Koreje. Web nomadcapitalist říká, že většina Severokorejců nesmí opustit svou zemi a tento pas je tak vydáván jen zřídka. V důsledku toho je cestování do zahraničí pro většinu Severokorejců nemyslitelné. Zahraniční cesty vyžadují určitá povolení a často se uskutečňují za prací. Navzdory velmi restriktivní vládě lze se severokorejskými pasy bezvízově cestovat do Běloruska, Mikronésie, Kyrgyzstánu, Gambie a některých karibských území.

8. Nepál (37)

Pas Nepálu je dokonce ještě slabší. Na tomto umístění se podílí zejména to, že nepálští občané nadměrně prodlužují pobyt v zahraničí nebo se ukrývají v jiných zemích nad rámec toho, co jim dovolují jejich dočasná víza. Nepálci mohou s pasem navštívit 37 zemí bez víz, z nichž většinu tvoří africké státy.

7. Palestinská území (37)

Dalším pasem, který je na seznamu kvůli politické nestabilitě a bezpečnostním problémům, jsou Palestinská území. Z 37 států, které nabízejí bezvízový styk, je 13 afrických zemí. Zbývající země se nacházejí především v Asii. Bezvízový vstup poskytují také některé země v Jižní Americe a Oceánii. USA a všechny evropské země však vyžadují pro držitele palestinských pasů předem schválené vízum.

6. Somálsko (34)

Somálsko má slabý pas kvůli mnoha problémům, které země má. Občanské nepokoje, zdravotní problémy, chudoba, únosy a další bezpečnostní hrozby způsobily nízké hodnocení země. Držitelé somálských pasů mohou cestovat bez víz, především do dalších sousedních afrických zemí. Některé země, jako například Spojené království, USA, Kanada a Nový Zéland, somálský pas neuznávají jako platný cestovní doklad. To také znamená, že cestování do těchto zemí je velmi omezené.

5. Jemen (33)

Probíhající válka je částečnou příčinou toho, že Jemen je na žebříčku pasů takhle nízko. Po této zemi také existuje jen velmi málo leteckých spojení. Bezvízový vstup pro držitele jemenských pasů nabízí 12 zemí v Africe, včetně Kapverd, Madagaskaru a Seychel, a 12 zemí v Asii a několik destinací v Oceánii a Jižní Americe. Přestože Evropská unie a Spojené království uznávají jemenské pasy, vstup do země vyžaduje, aby si držitelé jemenských pasů před příjezdem zajistili schengenské nebo příslušné vízum.

4. Pákistán (31)

Pákistán je v první čtyřce žebříčku nejhorších pasů. Toto umístění pramení především z vazeb na terorismus. Ačkoli se jedná o mírumilovný národ, nějakým způsobem jsou se zemí spojeni teroristé. Mezi další důvody patří například slabá vláda a chudoba. Kromě afrických zemí nabízí bezvízový vstup několik zemí v Oceánii, Americe a Asii, včetně Malediv, Nepálu, Kataru, Srí Lanky a Východního Timoru.

3. Sýrie (29)

Ozbrojený konflikt a terorismus jsou hlavními faktory, proč je Sýrie na opačném pólu žebříčku nejlepších pasů na světě. Přesto si Sýrie třetím míste v žebříčku nejhorších pasů na světě mírně polepšila z loňského druhého místa. Všechny země v Evropě a Americe vyžadují pro držitele syrských pasů před povolením vstupu nějakou formu víza.

2. Irácký (28)

Tento pas je na druhém místě nejhorších pasů v roce 2022. Hlavním důvodem je terorismus, který zemi zamořuje již několik let. Aby toho nebylo málo, k oslabení iráckého pasu přispívá i politická nestabilita, chudoba a složité sociální problémy. Irácké pasy umožňují cestovat bez víz pouze na 28 míst, především do afrických zemí.

1. Afghánistán (26)

Nejméně „výkonný“ a nejhorší pas na světě patří Afghánistánu. Sociální problémy, politické otřesy a občanské nepokoje přilévají olej do ohně. Kromě přetrvávajících problémů s terorismem, které trvají již několik let, má země také velmi omezené diplomatické styky.

Tyto omezené vztahy s ostatními státy znamenají, že Afghánistán může cestovat pouze do 26 destinací bez jakýchkoli víz. Bezvízový styk je přístupný především do afrických zemí. Do USA mohou cestovat pouze držitelé afghánských diplomatických pasů.

Zdroj: wikimedia commons, nomadcapitalist

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.