Pokud jedete na dovolenou, přivezte si domů zážitky, nikoliv problém v podobě zakázaných suvenýrů. Na co je třeba si dát pozor? Ne všechny "suvenýry" jsou totiž dovolené a mohou vám tak způsobit při návratu velké komplikace.
Pamětníci si možná ještě vzpomenou, jak si z dovolené do tehdejší Jugoslávie, Bulharska, nebo Rumunska, což byly mimochodem pro většinu lidí v socialistickém Československu jediné destinace, kam se dalo jet k moři, vozili různé kamínky, nebo třeba lahvičky s pískem. Jenže ta doba je dávno pryč. Dnes by to mohl být velký problém. Dovoz podobných „suvenýrů“ totiž bývá velmi často zakázán.
Suvenýr z dovolené
Mezi nejčastější suvenýry, které jsou obvykle zakázané vyvážet, patří lastury, mušle, korály a písek, slonovina, kožešiny, ale také některé volně zakoupené rostliny a malá zvířata, nejčastěji se jedná o želvy či různé chameleony.
„Na co by si turisté však měli dát obzvláště pozor, jsou výrobky z některých rostlin a živočichů, například ze slonoviny, želvoviny, ale také kožešiny a z nich vyrobené suvenýry. Problematické tak mohou být kabáty, kabelky a tašky z krokodýlí kůže, výrobky z peří vzácného ptactva, séra a masti živočišného původu a léky, či části ze zvířat, ale také šupiny a kosti, či šperky z nich vyrobené,“ upozorňuje Jan Papež, místopředseda pro vnější vztahy ACK ČR.
Komplikace při odletu
Nedovolený vývoz vám může zkomplikovat návrat jak při odletu z destinace, tak i při samotném přistání v České republice. Zavazadla cestujících jsou kontrolována a mohou být v určitých situacích otevřena a zboží zabaveno. V horších případech vedou kontroly nejen k pokutě, ale i ke zmeškání letu. Pokud váš suvenýr porušuje úmluvu CITES, která chrání na 40 000 druhů živočichů a rostlin, nelze vyloučit i zadržení. Ke kontrole dochází však i při návratu, pokud s sebou vezete věci, které jsou zakázané, či vyžadují vývozní povolení do zemí EU nebo dovozní povolení České republiky.
Už i čeští turisté se setkali například se zákazem odvážet písek ze Sardinie. Pašování písku, oblázků a mušlí je totiž na Sardinii již od roku 2017 nezákonné a je postižitelné pokutou až do výše 3000 eur.
Pokuta přes milion
Ačkoliv část problematických suvenýrů je zabavena a pokutována v zahraničí v místě odletu, Česká inspekce životního prostředí uložila za poslední rok pokuty v rozmezí od 100 do 15 000 Kč. „Největší byla za dovoz přípravků tradiční asijské medicíny. Pokuta 10 000 Kč byla uložena za dovoz šesti preparovaných exotických motýlů, v jiném případě za dovoz 74 sušených mořských koníků“, dodává Miriam Loužecká, zástupkyně tiskového mluvčího za Českou inspekci životního prostředí. Zákon umožňuje uložit pokutu i fyzickým osobám až do výše 1,5 mil. Kč, v závažných případech je případ řešen dle trestního zákona, tedy může skončit i odnětím svobody.
Co si vozíte z dovolené vy? Napište nám do diskuze. A jestli se vám článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Moc děkujeme.