V Německu můžete dostat pokutu za to, že v navigaci používáte funkci upozornění na rychlostní radary. To v Česku sice nehrozí, ale pokutu můžete dostat taky. Dokonce i za to, že máte navigaci připevněnou na čelním skle, kam je přitom primárně určena.
Před nějakým časem jsme psali článek o tom, jak náš redakční kolega dostal v Německu pokutu za to, že měl v navigační aplikaci Waze zapnutou funkci, která upozorňuje na rychlostní radary. Tahle funkce, která je mimochodem mezi českými řidiči velmi oblíbena, je totiž v Německu zakázána. A nařízení je tak přísné, že tuhle funkci nesmí používat ani spolujezdec ve voze.
Pozor na zadávání cíle do aplikace
V Česku Waze, a to ani se zapnutou funkcí upozornění na radary, zakázaný sice není, ale pokutu můžete dostat i tak. A to hned ze dvou důvodů. Aplikaci Waze má totiž většina řidičů nainstalovanou v mobilu. A i když mnoho moderních automobilů nabízí zrcadlení mobilu přímo na displej na palubní desce (AppleCar nebo Android Auto), řidiči stejně nejčastěji zadávají cílovou destinaci, nebo různá upozornění do aplikace tak, že mají mobil v ruce. A to se nesmí.
Nejen telefonovat, ale ani „držet“
Mnoho řidičů si myslí, že se nesmí „pouze“ za jízdy telefonovat. Ale ono to je trochu jinak. Přestupku se totiž dopustí ten, kdo „… při řízení vozidla v rozporu s § 7 odst. 1 písm. c) drží v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení…“ Z uvedeného tedy jasně vyplývá, že pouhé držení telefonu je přestupkem. Bez ohledu na to, zda telefonujete, píšete zprávu nebo zadáváte adresu do navigace. Pokuta může v tomto případně dosáhnout výše až 2.500,- korun.
Navigace na skle může být problém
Druhým důvodem k udělení pokuty za používání navigace může být to, že si ji umístíte přímo do zorného pole řidiče. Jakkoliv se takové umístění celkem logicky nabízí, není to dovoleno. Navigaci je proto dobré umístit například do držáku na palubní desce. Umístit ji lze i na sklo, ale pouze do míst, kam nedosáhnout stěrače. Takové místo totiž není považováno za zorné pole řidiče. Sice neznáme případ, kdy by v Česku byla za takový přestupek pokuta udělena, ale přestupek to je. Stejně jako například visící voňavý stromeček na zpětném zrcátku.
Kam si v autě připevňujete navigaci vy? Na sklo, nebo na palubní desku? A používáte spíže aplikaci v mobilu, nebo klasické navigace? Napište nám do diskuze. A jestli se vám náš článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.