Švýcarská garda chrání papeže již od roku 1506. Jejich barevná uniforma se šila i v Česku

Foto: Pixabay

Je to nejmenší a nejstarší oficiální armáda na světě. Její členové si již od starověku získávali skvělou reputaci a prosadili se v mnoha cizích armádách. Nyní slouží již pouze v Papežské švýcarské gardě a jde o velice prestižní post.


Kdo někdy navštívil Městský stát Vatikán, nemohl je přehlédnout. Urostlé mladé muže v nápadných barevných uniformách renesančního původu. Jsou to členové švýcarské gardy, která se stará především o bezpečnost papeže. Jde aktuálně o nejmenší a nejstarší oficiální armádu na světě. Garda vznikla oficiálně v roce 1506, kdy papež Julius II. požádal o poskytnutí stálé, dvousetčlenné posádky. Prvních 150 mužů pochodovalo tři měsíce, aby se 22. ledna 1506 objevili v Římě.

Význam a vojenské dovednosti gardistů se poprvé ukázaly až o 21 let později. V květnu 1527 totiž pouhých 189 mužů švýcarské gardy bránilo papeže Klementa VII. před několikatisícovou španělskou armádou. Papeže ubránili, ovšem za cenu toho, že ze 189 mužů jich bylo 147 pobito. Přežili jen ti, kteří papeže odvedli do nedaleké pevnosti.

Aktuálně má garda 110 mužů. Kromě své vojenské funkce má i funkci reprezentativní. Členem gardy se může stát pouze Švýcar s příslušností k církvi a s katolickým vyznáním. Dále musí být svobodný, ve věku 19 – 30 let, s výškou alespoň 174 cm. Oženit se mohou až po dovršení věku 25 let a po odsloužení alespoň tří let ve službě. Další podmínkou je upsání se službě minimálně na další tři roky a hodnost alespoň desátníka.

Gardisté nosí nepřehlédnutelnou barevnou uniformu, u které se dlouhá léta diskutuje o tom, kdo ji vlastně navrhl. Spekuluje se mimo jiné i o tom, jestli autorem návrhu není například Michelangelo. Současný vzhled, který vychází z toho historického, je však dílem velitele Julese Réponda, který v roce 1914 chtěl navrátit uniformám jejich bývalý vzhled. Zajímavostí je, že několik desítek kusů uniforem bylo vyrobeno v Česku. Konkrétně v Třešti u Jihlavy.

Další zajímavostí švýcarské gardy je také to, že mají k dispozici pět sester Albertinek, které se starají například o stravování vojáků. Sloužit ve švýcarské gardě je čest a často se do gardy hlásí členové jedné rodiny, ale různých generací.

Byli jste někdy ve Vatikánu? Jak se vám líbili vojáci ze švýcarské gardy? Napište nám do diskuze.

Zdroj: Marek Brunner; National Geographic; Wikimedia Commons

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.