Polsko se stává oblíbenou destinací Čechů. Někdo jede na nákupy, jiný k jezerům nebo k moři, další třeba jenom za hranice na nedělní oběd. Jedno pivo u Poláků ještě projde, kdo si dá však víc, může skončit ve vazbě. Škoda, že to nefunguje také v Česku.
Výlety do Polska jsou u Čechů stále oblíbenější. K těm, kteří se k našim sousedům vydávají za levnějšími nákupy, se letos také přidali ti, kteří chtěli vyzkoušet něco jiného, než drahé Chorvatsko. A není jich rozhodně málo. V anketě, kterou jsme vyhlásili na našem webu, se více než 60 procent čtenářů vyjádřilo v tom smyslu, že by je dovolená v Polsku lákala, kdyby to bylo levnější, než v Chorvatsku. Protože se však do Polska jezdí v drtivé většině autem, není od věci vědět, jak to je v této zemi například s alkoholem.
Za dvě piva do vazby
Podle Ministerstva zahraničních věcí České republiky je v Polské republice povolen obsah alkoholu v krvi méně než 0,2 promile. Pokud je obsah v rozmezí od 0,2 do 0,5 jedná se o přestupek, nad 0,5 se už jedná o trestný čin. V případě překročení tohoto limitu má potom policie právo, dle platných polských předpisů, zadržet řidičský průkaz, který ve správním řízení postoupí Okresnímu úřadu v místě události. Řidič je obvykle zadržen do vystřízlivění na 48 h. V této době s ním proběhne zrychlené soudní řízení, ve kterém soud rozhodne o trestu: tj. pokuta, odnětí řidičského oprávnění, vazba. To může některé české řidiče, kteří jsou zvyklí s policisty diskutovat a hádat se, značně překvapit.
Fungovat by to mohlo i v Česku
Takový přístup policistů by možná dobře fungoval i v Česku. Pro mnoho řidičů totiž není problém zaplatit pokutu, ale sedět dva dny ve vazbě, to by se asi chtělo málokomu. Taková věc se totiž asi moc neutají a ostuda v práci nebo v rodině je možná větším strašákem než pokuta v řádu několika tisíc. Tím spíše, když Poláci nastavili hranici trestného činu na 0,5 promile. To mohou někteří jedinci nadýchat již po dvou „plzničkách“, kterou zapili třeba nedělní knedlo, vepřo, zelo.
V Česku to je opačně
Jenže v Česku na to jdeme přesně opačně. Zdá se totiž, že zákonodárci mají snahu vytvářet stále větší prostor pro to, aby se alkohol za volantem v Česku objevoval. Ministerstvo spravedlnosti totiž přichází s návrhem, aby hranice 1 promile, která je v současné době hraniční pro spáchání trestného činu, již trestným činem nebyla. Tedy do toho okamžiku, kdy by řidič nespáchal žádnou škodu, havárii, zranění atd. Prostě když „jenom“ nadýchá při běžné kontrole, trestný čin by to nebyl.
Co si o takové úpravě myslíte? Bylo by, s ohledem na bezpečnost na silnicích, lepší jít spíše přísnější polskou cestou, nebo tolerantnější českou? Napište nám do diskuze. A jestli se vám náš článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.