Darování krevní plazmy po dovolené: Rizika a možnosti darování

Foto: Freepik

Krevní plazma je potřeba neustále, a to i během léta. Kdy je možné plazmu darovat a kdy byste naopak měli vyčkat? Léto přináší několik specifických situací, které mohou být rizikové jak pro dárce, tak pro příjemce.


Krevní plazma je nezbytnou složkou mnoha léčebných postupů a využívají ji také pacienti s různými vážnými onemocněními. Používá se pro léčbu poruch krvetvorby (jako je např. hemofilie) nebo při léčbě popálenin nebo těžkých úrazů, kdy je potřeba obnovit objem tekutin a bílkovin v krvi. Používá se ale také pro výrobu léčiv pro pacienty s poruchami imunitního systému. Nevzniká ale v laboratořích, potřeba jsou dárci krevní plazmy, z jejichž krve se plazma získává.

Dárcovství krevní plazmy: Kdo může darovat?

Darování krevní plazmy ještě nemusí být samozřejmost pro každého. Vhodní dárci musí splňovat několik základních podmínek pro svou bezpečnost i bezpečnost příjemců:

  • věk od 18 do 65 let
  • váha od 50 do 150 kg
  • absolvování lékařského vyšetření pro kontrolu celkového zdravotního stavu dárce
  • absence chronického onemocnění

Samozřejmostí je pak absence infekčního onemocnění. Dárci také nesmí být uživatelé drog, při darování by neměli užívat ani alkohol a psychofarmaka. Kouření cigaret však dárcovství nebrání, je však vhodné nekouřit těsně před odběrem. Plazmu můžete darovat 1x za 14 dní a jeden odběr trvá zhruba 45 minut.

Darování plazmy po dovolené: Jaká jsou rizika?

Může se zdát, že dárcovství během léta a zejména po dovolené je stejně vhodné jako kdykoliv během roku. Může s sebou však nést i určitá rizika, která byste si měli pohlídat. Pokud jste kupříkladu cestovali do exotických oblastí, kde je vyšší riziko infekcí, tropických nemocí a podobě, mohou se infekce přenést i prostřednictvím krve a plazmy, což může ohrozit příjemce. V takovém případě byste plazmu neměli darovat.

Dejte si pozor také na běžné zdravotní dopady letního počasí, jako je únava, dehydratace či změna ve stravování či pitném režimu. Všechny tyhle odchylky od vašeho běžného fungování mohou ovlivnit kvalitu plazmy a vaše zdraví během odběru. Pokud máte jakékoliv příznaky onemocnění či jiné zdravotní potíže, dárcovství byste se měli vyhnout.

V případě, že se cítíte dobře a váš zdravotní stav potvrdí i lékařské vyšetření, nezapomeňte jít na darování dobře odpočatí, najezení vyváženou stravou, hydratovaní a bez požití alkoholu. Díky preventivním opatřením bude darování bezpečné jak pro vás, tak i pro příjemce.

Kdy ještě není možné plazmu darovat?

O rizikách dovolených zejména v exotických destinacích, jsme si už pověděli. Stejně tak ale dárcovství odložte i po prodělaných infekčních onemocněních (jako je třeba chřipka, žloutenka, covid), či jiné onemocnění, které vás oslabí.

Rizikové je dárcovtcví také po chirurgických zákrocích nebo po očkování, kdy je potřeba dodržení určitého časového odstupu pro úplné zotavení. Počkat byste měli i po aplikaci tetování či piercingu kvůli možnému riziku infekce.

Časové intervaly, jak dlouho byste měli s dárcovstvím vyčkat, je nutné konzultovat s lékařem.

Když darujete, darujte zodpovědně

Darování krevní plazmy je skvělou příležitostí, jak pomoci druhým při jejich cestě za uzdravením. Přesto byste jej neměli brát na lehkou váhu. Pokud se rozhodnete darovat krevní plazmu, darujte ji zodpovědně. Nebudete-li se cítit dobře nebo se vychýlíte ze svého běžného režimu, anebo budete po dovolené v exotické destinaci, s darováním vyčkejte. Konkrétnější informace včetně vhodného časového intervalu, kdy je možné opět darovat, vám sdělí ošetřující lékař.

Plazmu můžete datovat v centrech Europlasma v různých částech Prahy. Je tak možné darování plasmy na Chodově, na Zličíně nebo v dárcovském centru Černý most.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.