Albánie - malá země na západě balkánského poloostrova nabízí moře a pláže, velkolepé hory, bohatou historii i barvitou gastronomii a noční život. Stále to je ještě neobjevený klenot.
Není se tedy čemu divit, že Albánie přestává být jen tajným tipem mezi baťůžkáři, ale je stále oblíbenější destinací také pro „běžnou“ letní dovolenou. Pobřeží Albánie omývá na severu Jaderské a na jihu Jónské moře, a je proto překvapivě rozmanité. Lemují je jak sněhobílé písečné, tak oblázkové pláže, stejně jako rozeklané útesy, odlehlé zálivy a jeskyně. Města jako Himara, Dhërmi, Saranda, nebo Ksamil tvoří Albánskou riviéru, čím dál proslulejší svojí pestrou nabídkou letovisek všech kategorií.
Ideální je květen a červen
Pro milovníky opalování a koupání na Albánské riviéře je ideální vyrazit v květnu a červnu, kdy se teploty pohybují kolem 26-28° Celsia, a pláže ani hotely nejsou zdaleka tak zaplněné. Do regionu se však lze vydat i za ekoturistikou v malebných středomořských vesničkách, kde se zastavil čas, nebo po pamětihodnostech z dob antiky, Byzance i osmanské nadvlády.
Římské a byzantské památky
Zajímavou destinaci představuje hlavní město Tirana, plné pozůstatků pohnuté historie země stejně, jako trendy kaváren a barů. Ty se soustředí především ve vyhlášené čtvrti Blloku, za časů Envera Hodži obehnané plotem a vyhrazené pouze komunistickým pohlavárům. Mezi další města hodná návštěvy patří Drače plné římských a byzantských památek, malebná osmanská Gjirokastra nebo Kruja, dávné sídlo albánského národního hrdiny Skanderbega.
Autentický venkov
Za autenticitou a dochovanými tradicemi lze vyrazit na venkov, jehož přátelští a pohostinní obyvatelé mají z každého návštěvníka nefalšovanou radost. Vedle minaretů a osmanské architektury dotváří kolorit albánského venkova i všudypřítomné hříbky bunkrů, zhmotněná paranoia Envera Hodži, a samozřejmě třicet let staré mercedesy. Ostatně vztah Albánců ke značce s trojcípou hvězdou na chladiči nelze nazvat jinak než obsesí.
Panenská příroda
Albánie tedy dnes představuje snadno dostupnou a prvotřídně vybavenou destinaci, něco ze svojí divokosti si ale přesto ponechala v pohoří Prokletije, také nazývaném Albánské Alpy. Sportovněji založení turisté se po něm mohou vydat méně i více náročnými stezkami od jednoho dechberoucího panoramatu ke druhému. Uprostřed panenské přírody není problém spatřit vlka, rysa i medvěda, a samozřejmě albánské erbovní zvíře, orla.