Nudistické kempy v Chorvatsku si u Čechů získávají čím dál tím větší oblibu. Alespoň u těch, co rádi chodí bez plavek. Jen je tam trochu zmatek s platbami. Vzít si kuny, eura, koruny, nebo platební karty?
Chorvatsko je pro Čechy tradiční prázdninovou destinací, takže jsme se rozhodli, že i my vyrazíme k Jaderskému moři. A aby to mělo trochu “šťávu“, domluvili jsme se s partnerkou, že pojedeme pod stan do nudistického kempu. Volba padla na kemp Ulika, který se nachází jenom několik kilometrů severně od Poreče. Z Prahy je to rovných 860 kilometrů, takže když budete mít štěstí, dorazíte na místo za nějakých 10 hodin.
Rozhodli jsme se, že v kempu zůstaneme celé tři týdny. Cena za stan, auto a dvě osoby činila 5.609 kun, resp. 745 euro. Přepočteno dnešním kurzem to je cca 18.300,-Kč. Ale pozor. Platit v kempu není jen tak. Možnosti plateb v kempu totiž nejsou jednotné a liší se podle provozovny. Například ubytování lze zaplatit kartou, hotově v kunách, případně v eurech. V samoobsluze lze platit kartou, nebo hotově, ale pouze v kunách. Ve stáncích s ovocem a pečivem lze už platit ale pouze hotově v kunách, eura tady neberou.
Trochu zmatek je i v restauracích. V jedné restauraci lze platit kartou, nebo hotově v kunách i eurech, zatímco v druhé restauraci lze platit jen hotově v kunách, nebo v eurech. V kadeřnictví přijímají pouze hotovost v kunách, nebo v eurech. Stejné je to i v kavárně. Další zrada potom číhá v půjčovně sportovních potřeb. Tam totiž přijímají pouze hotovost v kunách. Budete-li chtít platit za kotvení lodi, opět musíte mít hotovost. Kuny, nebo eura. Plyne z toho jediné – ideální je mít dostatek hotovosti v kunách. To vás neodmítnou nikde.
Lepší je přivézt si hotovost z domova, kde dnešní kurz činil 3,27 CZK/HRK. V kempu je sice bankomat, ale aktuální kurz činil 3,64 CZK/HRK. Není to sice nijak dramatický rozdíl, ale je dobré to vědět. A jaké jsou v kempu ceny? Není to žádná „láce“, ale také nic dramatického. Například denní menu pořídíte v restauraci od 75 HRK, točené pivo 0,5l za 28 HRK, 0,3l Coca Coly potom za 15 HRK. Balená voda stojí 10 HRK, ale v kempu je pitná voda, takže kupovat se nemusí. Kdo má rád ryby na grilu, může si objednat čerstvé a sám si je ugrilovat. Kilogram ryb stojí 100 – 150 HRK.
A jak se chovat v naturistickém kempu? Pochopitelně pohybovat se bez plavek a nepoužívat fotoaparát. Ani ten v mobilu. Jeví se to sice jako samozřejmost, je ale potřeba počítat s tím, že si z dovolené pořídíte rozhodně méně fotek, než kdybyste byli v „normálním“ kempu. Fotit se zde prostě nesmí. A ještě jedna důležitá aktualita. Od 18.7. nejsou na Istrii, z důvodu dlouhotrvajícího sucha, v provozu plážové sprchy ani myčky aut v kempech. Zatímco bez umytého auta se dá žít, sůl z těla si budete muset smýt jen v umývárnách. Trochu nepohodlí, ale zvládnout se to dá. Sociální zařízení, tedy umývárny, sprchy, toalety, mytí nádobí a praní prádla, fungují v kempu bez omezení.
Navštívili jste již nějaký naturistický kemp? Napište nám do diskuze.