V okolí hradu bylo již od padesátých let minulého století budováno rozsáhlé vojenské cvičiště, které později zahrnovalo také sklady jaderných hlavic i skoro 3km dlouhou ranvej pro ruský raketoplán Buran.
Kdo by neznal hrad Bezděz v blízkosti Máchova jezera, s jehož stavbou započal již někdy v polovině 13. století český král Přemysl Otakar II.? Je to cíl mnoha školních i rodinných výletů a málokdo asi zapomene na prudký kopec, který je potřeba zdolat, aby se návštěvník do hradu vůbec dostal. A právě poloha hradu, který ční nad okolní krajinou, způsobila, že ho komunisté v padesátých letech pro veřejnost znepřístupnili.
V noci kolem našeho domu jezdily tanky a mířily kanónem do oken. To bylo šílené
Jaroslava P.; obec Kochánky
Hrad, který byl svědkem mnoha historických událostí, se totiž v nepěkných padesátých letech stal také svědkem toho, jak komunisté v jeho okolí začali budovat výcvikový prostor pro armády Varšavské smlouvy. Celý prostor Ralska byl totiž již od roku 1938 využíván německým Wehrmachtem, který tam vybudoval také letiště. To bylo sice v roce 1945 zničeno spojeneckými nálety, nicméně hned po válce bylo letiště tehdejší Československou armádou obnoveno.
V roce 1947 bylo v okolí hradu Bezděz vysídleno 15 obcí a začal se zde budovat výcvikový tábor pro vojska budoucí Varšavské smlouvy. Byly zde například sklady munice, tankodromy s tankovou střelnicí, garážová sila pro tahače raket a také sklady pro jaderné hlavice. Sověti dokonce v průběhu osmdesátých let na půdorysu původního letiště vybudovali 2700 metrů dlouhou a 90 metrů širokou přistávací dráhu pro sovětský raketoplán Buran. Buran zde nikdy, dle dostupných informací, nepřistál, nicméně tato dráha dodnes patří k největším v Evropě. Sovětská armáda odešla z vojenského prostoru v Ralsku až v roce 1991.
Dnes se samozřejmě na hrad Bezděz dostanete již bez problémů a můžete se dokonce dívat i směrem na původní vojenský prostor z oken, která byla před rokem 1989 zazděna, aby návštěvníci hradu nic nezahlédli. Dnes byste asi ani nepoznali, že se po pláních v okolí hradu proháněly tanky s ostrou municí, nebo že v betonových silech byly skladovány jaderné zbraně.
Babí léto je jako stvořené pro podobné výlety, a tento vás určitě nezklame. Tím spíše, když v okolí Bezdězu můžete navštívit i další památky, jako třeba Starý Bernštejn. A vynechat byste neměli ani romantickou procházku kolem proslulého Máchova jezera.
Věděli jste, že v okolí Bezdězu byla vybudována přistávací dráha pro sovětský raketoplán? Napište nám do diskuze.