Pokud vás baví cestování tak určitě řešíte, kde rezervovat ubytování. To se totiž může velmi prodražit, pokud nevíte, kde a jak najít ty nejlepší nabídky. V tomto článku se vám pokusíme pomoci.
Booking.com
Booking.com je asi nejznámější a nejvíce využívaná služba při výběru hotelu. Podle oficiálních webových stránek je na tomto portálu zaregistrováno přes 28 milionů různých typů ubytování od hotelů, až po malé rodinné domky. Samozřejmostí je detailní filtrování od hodnocení hotelu, přes vzdálenost hotelu od centra, až po výběr čtvrti, ve které se chcete ubytovat. Výhodou jsou také recenze cestujících, kteří zde byli ubytováni. Nejsou však tak detailní jako na konkurenčních portálech. Pokud byste přes Booking rezervovali často, dostanete se do tzv. věrnostního programu platformy - Genius. Ten poskytuje další slevy a výhody, které šetří vaše peníze. Genius vám například dokáže poskytnout snídaně zdarma nebo bezplatný upgrade pokoje. Oboje však platí pro vybrané hotely, ale Booking vás o tom včas informuje.
Jak rezervovat na Booking
Rezervace pokoje přes Booking je velmi jednoduchá a intuitivní. Stačí zvolit datum vašeho pobytu, místo vašeho pobytu a zobrazí se vám stovky (v závislosti na destinaci) možností ubytování. Ty jsou primárně seřazeny podle doporučení Bookingu, ale můžete využít například řazení od nejlevnějšího hotelu, nebo od toho nejlépe hodnoceného. Po finálním výběru hotelu zvolíte, jestli chcete levnější nebo dražší variantu. Levnější varianta nenabízí možnost storna, a proto si dobře rozmyslete termín. Dražší varianta storno umožňuje. Po této volbě jednoduše ubytování zaplatíte. Některé hotely dokonce nevyžadují platbu předem, pouze si vezmou číslo vaší karty pro případ, že byste se nedostavili. Následně vám do emailu přijde potvrzení rezervace se kterou můžete vaše ubytování navštívit a bude vám vydán pokoj.
5 jednoduchý tipů pro levné cestování
Airbnb
Pokud byste radši svoji cestu strávili mimo hotelový komplex, je Airbnb přesně pro vás. Tato platforma nabízí ubytování v různých úrovních, od malého pokoje, až po obří vilu. Vzhledem k tomu, že nemovitosti pronajímají většinou majitelé, máte možnost se dostat na zajímavější ceny než v hotelu. Některé destinace (typicky Thajsko) bývají až tak levné, že vás noc v malém bytě v Bangkoku může vyjít na pouhých 200,- Kč.
Díky Airbnb se také můžete dostat na vyloženě exkluzivní místa, kam byste se jinak neměli šanci dostat. Například se dá pronajmout obrovská vila ve čtvrti Bel Air v Los Angeles. V této čtvrti bydlí například Taylor Swift nebo Lady Gaga.
Hotels.com
Další alternativou je webová stránka hotels.com. Zde je však již několik nevýhod, které brání rychlému vyhledávání. První nevýhodou je to, že u výběru hotelů není vidět jeho hodnocení, resp. kolik má hotel hvězdiček. Pokud byste to vidět chtěli, musíte si již hotely vyfiltrovat. Další nevýhodou (ale zde se jedná o subjektivní pocit) je to, že vám hotels.com ukazuje cenu za jednu noc, a ne za celý pobyt. Cena za celý pobyt je napsána malým písmem. Není to samozřejmě nic hrozného, ale na přehlednosti to nepřidá. Poslední nevýhodou je to, že se cena dá zobrazit pouze v několika světových měnách a naše měna tam bohužel není. Zajímavý je však systém odměn.
Věrnostní program
Hotels.com má ve srovnání s jinými věrnostními programy velmi unikátní systém odměn. Členové obdrží "razítko" za každou noc, kterou stráví v hotelu rezervovaném přes Hotels.com. Jakmile získáte 10 razítek, můžete je vyměnit za noc zdarma. Noc zdarma však nemůžete využít v extrémně drahém hotelu. Respektive můžete, pokud na ni máte nárok. V praxi to znamená, že pokud jste strávili pět nocí za cenu 100 USD za noc a pak dalších pět nocí za cenu 200 USD za noc, celková hodnota vaší noci zdarma bude mít hodnotu 150 USD.
Agoda
Agoda je součástí společnosti Booking Holdings Inc. a tedy i souvisejících služeb, spolu s Booking.com, Priceline.com, Rentalcars.com a dalšími. Agoda a Booking jsou tedy velmi podobné (minimálně v cenách), rozdíly tam však jsou.
Booking.com vs. Agoda
Booking.com má globálnější působnost a je populární v Evropě a Severní Americe, zatímco Agoda je populárnější v Asii.
Ačkoli obě platformy nabízejí širokou škálu nemovitostí, Booking.com zahrnuje různé typy nemovitostí od hotelů po penziony, apartmány a další. Agoda se naproti tomu zaměřuje spíše na hotely.
Booking.com umožňuje hodnocení pouze od hostů, kteří dokončili svůj pobyt v ubytovacím zařízení rezervovaném prostřednictvím jeho webových stránek. To vede ke spolehlivějšímu systému recenzí. Agoda také shromažďuje recenze od svých uživatelů, ale systém je jiný, což může vést k rozdílům v hodnocení a recenzích, které se zobrazují u stejných objektů.
Závěr
Portálů, kde je možné sehnat ubytování, je samozřejmě daleko více. Patří sem například Kayak, Expedia, Priceline, Travelocity nebo Trivago. Tyto zmíněné služby však nejsou z našeho pohledu tolik intuitivní a nenabízejí tolik možností ubytování jako konkurenční služby. Vše je ale individuální. Je však výhodné objednávat na maximálně dvou portálech, abyste mohli využít i některé bonusy z věrnostních programů. Bonusy totiž můžete využít, až při několikátem objednání skrz konrétní webovou službu. A ještě jeden tip na závěr. U recenzí se také dívejte na to, kdo hotel recenzuje. Jinak ho totiž bude hodnotit manažer na služební cestě a velká rodina s dětmi.