Sezóna skončila a do venkovního bazénu skočí už jenom otužilci. My ostatní bychom měli bazén včas a správně zazimovat. Jinak se totiž může stát, že na jaře nad stavem bazénu spláčeme. Není to nic složitého. Hlavně nebýt líní.
Blíží se zima a mnozí z nás tak budou zazimovávat zahradní bazén. Kdo to neudělá, bude na jaře utrácet zbytečně moc peněz a času za jeho navrácení do původního stavu. Kdo se bude bazénu věnovat pečlivě teď, na jaře ocení, že to udělal. Není to žádná raketová věda, ale určitý postup je potřeba dodržet.
PET láhve se budou hodit
Připravte si papírky nebo chemické činidlo na měření pH, jemný kartáč na dlouhé násadě, bazénový vysavač (máte-li ho), chemii na úpravu pH (můžete i speciální zimní přípravek, ale podle nás to není nutné) a také několik prázdných PET láhví s uzávěrem. Jestliže máte dilatační plováky, láhve potřebovat nebudete.
Pozor na hmyz a listí
V první fázi je potřeba z bazénu odstranit veškeré mechanické nečistoty. Hmyz, napadané listí a další nepořádek. K tomu vám bude stačit obyčejná síťka na násadě. Následně jemným kartáčem očistěte dno a stěny bazénu od řas a usazenin. Potom opět použijte síťku, abyste sebrali co nejvíce mechanických nečistot.
Upravte pH
Jakmile je voda v bazénu čistá, změřte její pH a upravte jej. Tohle určitě znáte, pravděpodobně jste to dělali celé letošní horké léto. Prostě dosypete do vody přípravek pH+ nebo pH- a pustíte přes noc filtraci. Druhý den vypusťte vodu cca 10 centimetrů pod skimmer. Udělejte to ale tak, abyste při tom i vyčistili filtraci. Doporučujeme proto přepnout ventil na filtraci do polohy „Proplach“. Tím se propláchne písek v nádobě.
Dilatační plováky snadno nahradíte
Jakmile je voda pod skimmerem, odpojte hadice a vypusťte z nich zbylou vodu. Tu vypusťte i z filtrační nádoby, kterou umístěte do místnosti, kde nemrzne. Na hladinu bazénu dejte dilatační plováky. Kdo je nemá, poslouží mu úplně bez problémů prázdné a uzavřené PET láhve. Ale pozor, je potřeba do nich dát nějakou zátěž. Třeba trochu písku, kamínky, olověné kuličky, prostě cokoliv, co udrží cca třetinu láhve pod vodou. Jedině tak budou fungovat jako dilatační plováky.
Zvažte fólii
Někdo radí bazén na zimu přikrýt krycí fólií. My doporučujeme zakrýt bazén jen bublinkovou termo fólií. Krycí fólie, která se uchytává za okraj bazénu, totiž může, v případě silného deště nebo sněžení, na sobě zadržet poměrně velké množství vody (sněhu), což by mohlo v extrémním případě vést k poškození stěn bazénu. Mluvíme pochopitelně o venkovním nezapuštěném bazénu.
Příprava bazénu na zimu sice zabere nějaký čas, ale v létě tuhle časovou investici rozhodně oceníte. Už máte bazén připravený,nebo se na to teprve chystáte? Napište nám do diskuze.