Každý, kdo někdy letěl letadlem, ví, že letecká přeprava má svá pravidla. Na palubu například nesmí větší balení tekutin, nůž, zapalovač nebo třeba jakákoliv hořlavina. Ale pozor, do problémů vás může dostat například i obyčejné jablko.
Cestování letadlem je dnes naprosto běžnou věcí. Většinu cestujících proto ani nenapadne, dát si do příručního zavazadla nějaký předmět, který je na tzv. „black listu“. A když už se to stane, jde o sporné položky, jako je například balení parfému větší než 100 ml, dětská výživa ve skle, nebo dětská stříkací pistolka. Jenom málokdy kontrola nalezne v příručním zavazadle nůž, nebo nějaké hořlaviny.
Řízek v batohu? Ano, ale...
Vzhledem k cenám občerstvení na některých letištích si nemalá část cestujících bere do letadla i vlastní potraviny a třeba i prázdnou láhev, do které za kontrolní přepážkou načepuje vodu do letadla. Potud je vše v pořádku. V pořádku je dokonce i to, když si k jídlu vezete v příručním zavazadle nějaký sendvič a ovoce. Ale pozor. Vše byste měli spotřebovat ještě před přistáním.
Kvůli jablku můžete zůstat na letišti
Do některých destinací, typicky USA nebo třeba Austrálie a Nový Zéland, je zakázáno dovážet potraviny. Jestliže například imigrační úředník v USA objeví ve vašem batohu třeba banán, nebo jablko, může být zle. „Stalo se mi to letos v Seattlu,“ říká naše kolegyně Veronika, která si udělala krásné prázdniny v Britské Kolumbii a pokračuje „Letěli jsme do Seattlu, protože to bylo mnohem levnější, než do Vancouveru. Tam jsme měli rezervované auto a chystali jsme projet celou Britskou Kolumbii. Jenže málem jsme se vůbec nedostali z letiště. Kvůli jablku.“
Přísná imigrační kontrola
Co se stalo? Při imigrační kontrole se imigrační úředník zeptal, zda převážejí do USA nějaké potraviny. „Nic nevezeme, jenom nějaká jablka ke svačině,“ odvětila Veronika. V tu chvíli prý úředníkovi ztuhl úsměv na rtech a zavolal jiné úředníky, kteří si Veroniku s přítelem odvedli stranou. „Paní si navlékla gumové rukavice a téměř obřadně vyndala dvě jablka z batohu. Nic víc tam nenašla, což bylo asi štěstí,“ říká Veronika.
Pokuta až 10 tisíc dolarů
Do USA se totiž nesmí dovážet jakékoliv ovoce, zelenina a živočišné produkty v jakémkoliv množství, tedy v důsledku ani jedno jablko. „Pokuta podle letištní úřednice činí až 10 tisíc dolarů, ale mnohem běžnější je prý to, že cestujícího nevpustí na území USA. My ale měli štěstí, pustili nás bez pokuty, takže jsme Kanadu procestovali bez ztráty kytičky. Příště si ale rozhodně dáme větší pozor,“ uzavírá Veronika.
Stala se vám někdy podobná příhoda? Napište nám do diskuze. A jestli se vám náš článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.