Víte, co je rajčatomat? Chcete zjistit, jak se žilo našim předkům a poslechnout si zajímavé vyprávění od starousedlíka? Pouhých 35 kilometrů od Prahy můžete mít vše a ještě něco navíc.
Malá vesnička Hlavenec, kterou minete, když pojedete po dálnici D10 směrem na Mladou Boleslav, vám pravděpodobně nic neřekne. Přesto stojí za to odbočit a jet se do ní podívat. Stačí dvě tři hodinky času a budete si připadat jako v pohádce. O vzniku vesnice Hlavenec sice není dostatek přesných dat, ale první zmínka o vsi se vztahuje už k roku 1386. Vesnice byla zřejmě založena společně se dvěma druhými Hlavny (Kostelní a Sudovo Hlavno) pány z Michalovic. Později byl k panství přidělen ještě Brandýs nad Labem, o který měli velký zájem Habsburkové, kteří je také roku 1547 získali. Další osud Hlavence byl spojen s císařskou honitbou. Zajímavostí také je, že v roce 1938 se čestným občanem Hlavence stal i tehdejší prezident E. Beneš.
Zvon za války zmizel
Podívat se rozhodně musíte na bývalou zvoničku z roku 1815, ve které se dodnes zvoní při pouťové mši a při pohřbech. Zvon byl ale během druhé světové války odvezen, a tak obec nechala vyrobit nový. Ten nese název Marie-Anna a byl vysvěcen roku 1948. Roku 1890 byla ke zvoničce přistavěna ještě hasičská zbrojnice.
Skanzen a rajčatomat
Nevynechejte ani zajímavě pojatý skanzen, kterým vás provede hlavenecký rodák a velký patriot obce pan Josef František Jelínek. Hned naproti skanzenu pak uvidíte tzv. „Rajčatomat“. Jde v podstatě o samoobslužný prodej produktů farmy Smotlacha. Funguje to jednoduše. Vyberete si ovoce nebo zeleninu a příslušný obnos necháte v kasičce. Podobný způsob prodeje jsme viděli například na skotském ostrově Skye, kde se takto prodávala vejce u silnice. Kdo chtěl vejce, hodil peníze do kasičky. Nikdo nepodváděl. Je ale pravda, že potraviny ve Skotsku byly až 3x levnější než v Česku.
Barokní brány statků
Nalevo od skanzenu si ještě můžete prohlédnout pomník padlých v první světové válce. Pomník pochází z dílny staroboleslavského sochaře Emanuela Zentnera, autora mnoha pomníků v okolí. Byl odhalen 5. července 1930. Za pomníkem pak uvidíte několik krásných barokních vjezdů do bývalých statků.
Obecní škola jako z filmu
Za zmínku pak stojí ještě budova bývalé obecní školy. Ta byla postavena v roce 1861 jako jednotřídka a její součástí byl i byt pro učitele. Roku 1891 se škola rozšířila na dvoutřídku, ale ani to nestačilo, a proto se v roce 1910 začala stavět škola nová, která kapacitně zvládala dvě třídy, dva byty pro učitele a přibyla i tělocvična. Učilo se v ní až do roku 1960.
Znáte obec Hlavenec? Nebo nějakou jinou, podobně zajímavou vesničku? Napište nám do diskuze a podělte se o svoje zážitky. A jestli se vám náš článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.