Střevní problémy, spálená kůže, komáři nebo poruchy spánku. Češi jsou nepoučitelní

Foto: Pixabay

Murphyho zákony fungují i na dovolené, a tak je ideální být připraven i na méně příjemné okamžiky. A v případě, že vyrážíte do exotiky, nepodceňuje ani očkování, některá jsou dokonce povinná.


Víte, že mnoha nepříjemným zdravotním problémům na dovolené je možné zabránit ještě před jejím začátkem? Zvlášť střevním problémům můžete předejít preventivním užíváním probiotik. Bolestivým spáleninám od slunce můžete předejít i podáváním tabletek beta karotenu. Imunitu nastartuje vitamín C, otužování, pestrá strava a dostatečný odpočinek. Otravní komáři se vám vyhnou obloukem, pokud budete užívat vitamin B nebo jíst pivovarské kvasnice, které obtížnému hmyzu nevoní. Jenže jak už to u českých turistů často bývá. Na cestovní lékárničku a očkování si mnohdy vzpomenou až když už je pozdě.

Vyrážíte za exotikou? Zvažte očkování

Chystáte-li se do destinací, jako je Jižní Amerika, Afrika nebo Asie, nastudujte si dopředu, která očkování musíte mít. „Kromě povinných očkování, na které klienty s dostatečným předstihem upozorňujeme, je ale i řada doporučených očkování. Pokud zvažujete aplikaci i mimo nezbytné vakcinace, radím se v tomto případě obrátit na oddělení tropické a cestovní medicíny přímo ve vaší nejbližší nemocnici. Lékaři vám sami nejlépe poradí, zda je očkování pro vaši cestu opravdu nezbytné,“ doporučuje k cestování do exotických destinací Jiřina Ekrt Jirušková, tisková mluvčí cestovní agentury Invia a dodává: „Nezapomínejte, že aplikaci je často potřeba provést i řadu týdnů před odletem, mnohdy ve více dávkách, mezi kterými musí být časový odstup. A proto na klienty apelujeme a důrazně jim doporučujeme nenechávat očkování na poslední chvíli.“

Na cestách

Probiotika, očkování i lékárnička. „Ať už vyrážíte na dovolenou k moři nebo na chalupu, je vhodné být připraven i na nenadálé situace a mít po ruce základní prostředky pro řešení běžných zdravotních obtíží,“ říká Jiřina Ekrt Jirušková. A tak si kromě náplastí, dezinfekce a hojivých mastí nezapomeňte přibalit i medikamenty, které pomohou s nachlazením nebo třeba střevní infekcí.

Na co nezapomenout?

Rozhodně by vám neměly chybět léky, které běžně užíváte. Pohodová dovolená by mohla získat povážlivé trhliny, kdybyste si doma zapomněli léky na své chronické potíže. Máte-li třeba vysoký tlak, nezapomeňte si léky napsat na přední místo vašeho cestovního seznamu.

A co v letadle?

Klimatizace v letadle je semeništěm bakterií a virů a tělo, oslabené cestovním stresem, jim může snadno podlehnout. S přehledem nad nimi zvítězíte přibalíte-li si osvědčené přípravky snižující teplotu i zánět. Výborně vám uleví i od bolesti hlavy či zubů. Hodit by se vám mohl i teploměr.

Nepřejídat se

All inclusive, nebo "švédské" stoly? Široká nabídka lahůdek v hotelové restauraci mnohdy svádí k neúměrné konzumaci, která může vyústit v nepříjemné střevní problémy. Zvlášť míříte-li do exotičtějších destinací, pak je doporučováno zakoupit si léky na střevní infekci až na místě.

Pozor na oči a spálenou kůži

Suchý vzduch v letadle, prudká změna tlaku i ostré slunce nedělá dobře našim očím a uším. Se zánětem i podrážděním si hladce poradí správně zvolené ušní nebo oční kapky. Vlhký mořský vzduch působí blahodárně na dýchací cesty, a tak stačí zabalit léky tlumící kašel během spánku. Vyzkoušené pastilky na bolest v krku a kapky proti rýmě vám pomohou zvítězit nad nachlazením, často způsobeným nevhodně nastavenou klimatizací. Do ruda spálený nos a loupající se kůže zdobící vaše ramena. I takové mohou být následky příjemné chvilky strávené na prudkém slunci bez použití opalovacího mléka. Bolest pomůže zmírnit chladivý gel s obsahem panthenolu.

Mohlo by se hodit

Když se vydáte na cesty do zahraničí, je dobré mít po ruce nejen dobře vybavenou lékárničku, ale také základní slovní zásobu v angličtině pro případ zdravotních potíží. Mezi klíčová slovíčka patří "headache" (bolest hlavy), "fever" (horečka), "stomachache" (bolest břicha), "cough" (kašel) a "sore throat" (bolest v krku). V případě potřeby léků se hodí znát termíny jako "painkillers" (léky proti bolesti), "antibiotics" (antibiotika), "ointment" (mast) a "bandage" (obvaz). Pokud se setkáte s vážnějšími příznaky, jako je "shortness of breath" (dušnost) nebo "chest pain" (bolest na hrudi), neváhejte vyhledat lékařskou pomoc. Tato slovíčka vám mohou výrazně usnadnit komunikaci a zajistit rychlou a efektivní péči.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.