V Česku je mnoho míst, která si v minulosti komunisté nechávali pouze pro sebe. Jedno z nich je necelých 160 kilometrů od Prahy a o tomto víkendu bude jedna z posledních letošních příležitostí se tam podívat.
Tento víkend má být nádherné počasí. Bude to tak možná poslední letošní víkend s teplotami nad 20°C. Tedy ideální čas na příjemný výlet. Proč se ale mačkat na hradu Karlštejn, zámku Konopiště, nebo Hluboká. Existuje možná i zajímavější místo, kde lze strávit příjemný víkend. Možná není tak honosné, jako bílou fasádou zářící Hluboká, ale o to je víc zajímavější. Tohle místo totiž bylo veřejnosti nepřístupné dlouhých sedmdesát let. Komunisté tam nikoho nepustili. Objekt se nachází v Pardubickém kraji, necelých 160 kilometrů od Prahy. Z Brna je to potom pouhých 120 kilometrů.
Naším tajným tipem na výlet je znovuotevřený a zrekonstruovaný hrad Rychmburk, který vlastnil například rod Kinských nebo Thurn Taxisů, a který byl veřejnosti celých 70 let nepřístupný. V říjnu bude hrad otevřen již pouze o víkendech, potom se zcela uzavře. Návštěva ale rozhodně stojí za to. Tím spíše, že i v okolí je mnoho zajímavých míst, která lze spojit do jednodenního výletu.
Aktuálně je na hradu otevřena expozice o historii panství Rychmburk, která se nachází v severozápadním křídle ve třetím nadzemním podlaží v pěti sálech spojených nově objevenou enfiládou. Dále je přístupná kaple a koncertní sál. Pro fyzicky zdatnější návštěvníky je po náročném schodišti přístupná také hradní věž. Z nádvoří lze sestoupit i do sklepení hradu s nádhernými kamennými klenbami. K vidění je také zrekonstruovaný byt pana správce, který nabízí pohled na začátek 20. století.
„Přestože v posledních 300 letech před znárodněním na hradě nikdo nebydlel, a to ani šlechtičtí majitelé, ani správa panství, nabídli jsme návštěvníkům pohled, jak mohla vypadat taková domácnost správce panství na začátku 20. století. Byt obsahuje ložnici, dětský pokojíček, pokoj služky, pracovnu, salon a jídelnu s dobovou atmosférou. Sestavili jsme je z předmětů z depozitářů našeho a okolních muzeí, něco jsme dostali darem, něco koupili po bazarech. Snažili jsme se, aby to vypadalo, že obyvatelé bytu právě odešli na procházku a za chvíli se vrátí,“ říká ředitelka Regionálního muzea v Chrudimi Klára Habartová.
Kdo by chtěl v prohlídce pokračovat, může v Předhradí navštívit kostel a především krásnou Panskou zahradu, kde se nachází i dětské hřiště. O pár kilometrů dál se potom nachází Skuteč a tamní muzeum. Můžete potom pokračovat dále do Proseče, kde je muzeem dýmek, do Luže s krásnou katedrálou a hradem Košumberk, nebo do Hlinska s centrem lidových staveb s názvem Betlém. Nedaleko Hlinska je pak známý skanzen lidových staveb Veselý Kopec.
Víte o nějakém zajímavém místě v Česku, které bylo veřejnosti nepřístupné? Napište nám do diskuze.