Společně dají dohromady více než 40 tisíc korun měsíčně, přesto to na nějaký extra životní styl není. Jak se žije důchodcům z centra Prahy a za co všechno utrácejí? Miloš s Vilmou nás do svojí ekonomiky nechali nahlédnout.
Miloš a Vilma se potkali před necelými deseti lety na zájezdu na zámek Hluboká, který pořádala agentura specializující se na jednodenní výlety pro seniory. Slovo dalo slovo a do roka se Miloš s Vilmou oženil a nastěhoval se k ní do obecního bytu. Sám nebyl z Prahy, bydlel v pronajatém bytě ve Slaném. Vilma z Prahy nechtěla, takže volba společného bydlení v hlavním městě byla v podstatě jednou variantou, která dávala smysl.
Potraviny se snažíme nakupovat v různých akčních nabídkách, ale i tak za ně měsíčně utratíme v průměru 7 tisíc korun
Miloš a Vilma; Důchodci z Prahy
Smysl to dávalo i z ekonomického pohledu. Dokud bydleli každý sám, vyžili každý měsíc jen tak tak. Společné bydlení tedy slibovalo poměrně výrazné ulehčení finanční zátěže pro oba. Jenže ani tak to není žádná sláva. Miloš a Vilma nám dali nahlédnout do jejich rozpočtu a i když mají oba poměrně slušný důchod, na žádné „vyskakování“ to rozhodně není.
Miloš pracoval na vedoucích pozicích v podniku zahraničního obchodu a do penze odešel s důchodem cca 24 tisíc korun. Vilma pracovala na úřednických pozicích ve státní správě a její důchod činí necelých 19 tisíc korun. Každý měsíc tak dají dohromady přibližně 43 tisíc korun. Nevypadá to vůbec špatně, ovšem při pohledu do jejich měsíčního rozpočtu se ukazuje, že ani 43 tisíc korun společného příjmu nemusí nutně znamenat „život na vysoké noze“.
Nejzásadnějším výdajem v rozpočtu Miloše a Vilmy je bydlení. „Bydlíme sice v obecním bytě, ale i tak se nájemné s energiemi, povinným poplatkem za televizi a nejlevnějším internetem vyšplhá na 22 tisíc korun“, přibližuje ekonomiku jejich života Miloš. Na vše ostatní tedy zbývá cca 21 tisíc korun. Podle manželů se o zbytek rozpočtu „postará“ především nákup potravin, léků a vitamínů. „Potraviny se snažíme nakupovat v různých akčních nabídkách, ale i tak za ně měsíčně utratíme v průměru 7 tisíc korun. K tomu nějaká drogerie, jako prášek na prádlo, osobní hygiena, čisticí prostředky, a je to hned 10 tisíc“, popisuje Vilma.
Část peněz potom ještě spolknou léky, vitamínové doplňky, pojištění domácnosti, auta a také benzín. „Měsíčně to je jedna nádrž, což v mém případě znamená rovné 2 tisíce korun“, říká Miloš. Měsíčně jim tak zbyde přibližně 3 - 5 tisíc korun. „To si šetříme pro případ, že se rozbije pračka, nebo ltřeba lednice. A taky tu jsou Vánoce a narozeniny vnoučat, takže když to rozpočítáme, tak na nějaké vyskakování to rozhodně není. Ale nestěžujeme si. Jiní jsou na tom mnohem hůř. A my jsme na to dva. Důchodci, kteří žijí sami, to mají rozhodně mnohem horší“, uzavírá Vilma.