Podle svých slov si žil docela pohodlný život a vaz mu nezlomil ani covid. Jenže současný nárůst cen energií, zvýšené úrokové sazby úvěrů, hypotéky na penzión a vysoká míra inflace ho nakonec přivedly na pokraj krachu.
O víkendu jsme vyrazili na dva dny na Šumavu. Ubytovali jsme se v docela hezkém penziónu, ale co nás zarazilo hned při příjezdu, bylo skoro prázdné parkoviště. Penzión má přitom na serveru, který nabízí zprostředkování ubytování, velice dobré hodnocení. Nabízí saunu, domácí kuchyni, dětskou hernu, na zahradě je bazén, pokoje jsou vkusně a pohodlně zařízené. Kde je tedy problém? Čekali jsme totiž, že vzhledem k zimnímu počasí a lokalitě bude plno. Večer jsme si u večeře povídali s majitelem, který nám situaci vysvětlil. Identitu majitele známe, ale z důvodů zachování anonymity ji nebudeme zveřejňovat. Říkejme mu proto třeba pan Milan.
Milan provozuje se svou ženou penzión na Šumavě již sedmnáct let. Další dva má v Jizerských horách, ale ty podle svých slov pronajímá. Podle jeho slov vše skvěle fungovalo do té doby, než přišel covid. „Byla to rána, ale přežili jsme. Dokonce nám zůstala i většina personálu, takže jsme se těšili, jak to znovu nakopneme“, říká Milan. Jenže než se stačila kola byznysu opět roztočit, přišla válka na Ukrajině, zvýšené ceny energií, prudký nárůst úrokových sazeb a dvouciferná inflace. „Horší kombinace snad už ani nastat nemohla“, říká k tomu Milan.
V podstatě ze dne na den přestali podle Milana jezdit klienti. „Lidé začali šetřit. Místo dvou nocí začali objednávat jenom jednu. Polopenze se změnily pouze na snídaně, rušily se rezervace“, vypočítává smutně Milan. „Do toho nám zvedli cenu energií, takže jsme museli zrušit provoz sauny, na hypotéce teď platíme o 17 tisíc více, narostly ceny surovin a také se nám zvedly splátky na úvěr, který jsme použili na vybavení nové kuchyně. V podstatě během několika týdnů se nám úplně otočilo cashflow“, říká Milan, který se rozhodl s podnikáním skončit.
Jenže ukončit byznys nebude úplně tak jednoduché. „Splátky musím pochopitelně platit dál. Navíc teď není dobrá doba na prodej penziónu. Zatím se ozval jenom jeden zájemce. Je sice z branže, což je fajn, ale zároveň ví, že jsem v nesnázích a snaží se srazit prodejní cenu. Uvidíme, jestli dojdeme k dohodě. Ale je pravda, že takhle už to dál táhnout nemůžeme“, říká Milan, podle kterého může letos na Šumavě skončit až 20 procent provozovatelů penziónů. „Možná zkusíme ještě letní sezónu, ale moc šancí tomu nedávám. V minulých letech jsme měli touhle dobou letní prázdniny již v podstatě vyprodané, letos je to zatím bída“, uzavírá Milan.
Chystáte se letos na letní dovolenou do zahraničí, nebo budete poznávat Česko? Napište nám do diskuze.