Vietnam je zemí, kam míří stále více Čechů. Bohužel pro turisty ztrácí tahle země rychle svoji autenticitu, ale zažít se ještě dá. Třeba při nákupu masa. To je totiž disciplína pouze pro otrlé jedince.
Vietnam je zemí, kde ještě můžete zažít autentickou Asii, nepoznamenanou turismem. Musíte ale vyrazit do neturistických oblastí na středozápadě země, nebo na jejím severu. Ale i ve městech, která jsou plná turistů, můžete kus autentického Vietnamu ještě zažít. Třeba na tržištích v zapadlých uličkách Hanoje. Je ale dobré vědět, že jakkoliv je to autentický zážitek, je spíše pro otrlé cestovatele.
Evropskou hygienu zde nečekejte
Foto: Daniel Kadlec
Po několika návštěvách Vietnamu se musím vždy usmívat, když čtu v médiích zprávu o tom, že „hygiena“ zavřela nějakou vietnamskou restauraci, protože neměla oddělené maso od zeleniny, nebo měla v mrazáku prošlé potraviny. Ne snad, že by to nebylo správně, ale kdo byl někdy ve Vietnamu a nakoukl do tajemství místních „kuchařů“, může mít na věc trochu jiný pohled.
Nákup masa přímo z motorky
Foto: Daniel Kadlec
Místní v drtivé většině nakupují na trzích. Ne snad, že by třeba v Hanoji nebyly supermarkety, ale ve Vietnamu se jí na ulici, a tam se také většinou nakupuje. Ovoce, zelenina, bylinky a také maso a drůbež. Zhýčkaný Evropan ovšem při pohledu na stánek místního „řezníka“ zakoulí očima. Maso leží ve třicetistupňových vedrech jen tak na pultu, kolem létají mouchy, nakupující přijedou ke stánku na motorce, ze které ani nesednou.
Na prodej je i psí maso
Foto: Daniel Kadlec
Foto: Daniel KadlecAle to není vše, co by vás mohlo u stánku s masem překvapit. Běžný totiž nebývá ani sortiment. Ano, na pultu najdete vepřové maso i drůbež, jsou ale i stánky, kde najdete třeba žáby, velká morčata (není to pouze peruánská specialita) a bohužel i psy. Prodej psů je sice ve Vietnamu na ústupu, najít stánek se psím masem vám však nedá moc práce.
Jídlo nemá konkurenci
Foto: Daniel Kadlec
Ať tak či tak, Vietnam si musíte užít. Nejen jeho přírodní krásy a lidi, ale také jídlo. A nejlépe chutná právě to na ulici. Přestaňte přemýšlet, jak se vařilo, odkud jsou ingredience, nebo jestli byly skladovány podle norem EU. Nebyly. Ale jídlo chutná skvěle. Stojí pár korun (i když tady je potřeba podotknout, že i ceny pouličních jídel rostou) a nikdy se ho nepřejíte. Čerstvé bylinky dodají i tomu nejobyčejnějšímu jídlu ten správný „šmrnc“ a vietnamské pivo, ať už Saigon beer, nebo Bia Ha Noi, také nepatří k těm nejhorším na světě.