Kdo by neměl rád štrúdl. Lahodný zákusek z taženého nebo listového těsta, plný strouhaných jablek, rozinek, skořice a ořechů. Obecně se má za to, že tahle dobrota pochází z Rakouska, ale možná tomu tak není
Je to asi nejznámější český zákusek, který naše babičky dělávaly každou neděli. Jablečný závin se skládá z podlouhlého plátu těsta s náplní z nakrájených nebo hrubě nastrouhaných jablek, cukru, skořice, rozinek a případně i strouhanky. Někdy se přidávají také vlašské ořechy, nebo třeba nasekané mandle. K ochucení náplně se může použít tuzemský rum, ale není to nutné. Před pečením se pak těsto s náplní zavine jako roláda. Asi proto se mu také říká závin.
Má se za to, že závin pochází z Rakouska, resp. z Rakouska-Uherska. Je totiž pravda, že pravděpodobně první recept na tento zákusek pochází již z roku 1697 a lze ho najít ve vídeňské Wienbibliothek im Rathaus. Jak už to ale u slavných receptů bývá, skutečnost může být poněkud složitější. Podle některých názorů se totiž štrúdl vyvinul z tradičního orientálního dezertu s názvem baklava.
To by ale znamenalo, že štrúdl v podstatě „vymysleli“ Turci, od kterých se přes Maďarsko dostal až do Rakouska, kde získal podobu „rukávu“, který se krájí na úzké proužky a podává třeba se šlehačkou nebo vanilkovou zmrzlinou. Buď jak buď, štrúdl je asi nesmrtelný, a ať vznikl kdekoliv, v českých domácnostech, restauracích a kavárnách má své nezastupitelné místo.