Dopravní přestupky cizinců jsou v polední době častým tématem veřejných diskusí. Někteří cizinci ze zemí mimo EU totiž hřeší na skutečnost, že když nejsou při přestupku přistiženi, nic jim v podstatě nehrozí.
Při spáchání přestupku v zemích Evropské unie si může být český řidič téměř stoprocentně jistý, že během pár týdnů obdrží výzvu k uhrazení pokuty. Je to dáno směrnicí Evropského parlamentu o usnadnění přeshraniční výměny informací o dopravních přestupcích. To samé platí pochopitelně i pro cizince ze zemí EU, kteří spáchají dopravní přestupek u nás. Jenže co platí pro jednoho, nemusí vždy platit pro druhého.
Už asi měsíc tady na chodníku parkuje tmavé SUV s ukrajinskou značkou. Proč mu nedají alespoň botičku?
Jiří Sedlák; Vinohrady
Řeč je o řidičích, kteří pocházejí ze zemí mimo Evropskou unii. Tedy aktuálně například o Ukrajince, Rusy, Bělorusy, ale třeba i řidiče z Velké Británie. Tito řidiči samozřejmě o své „nepostižitelnosti“ vědí a bohužel, dost často na ni hřeší. Jestliže se totiž nepodaří českým orgánům zjistit do 60 dnů totožnost pachatele, případ se odkládá. Například u řidičů vozidel s ukrajinskou registrační značkou je téměř jisté, že se pachatele přestupku zkontaktovat nepodaří. „Já tomu rozumím, že je není kam obeslat, ale proč třeba autu, které stojí na chodníku, nedají botičku“, diví se Jiří Sedlák z pražských Vinohrad, podle kterého auta s cizí registrační značkou parkují, kde chtějí. Dokonce prý i před vjezdem do garáží, nebo na chodníku. Výjimkou není ani jízda v protisměru, což dokládá například titulní fotografie, na které je vidět Audi s ukrajinskou registrační značkou, které projíždí Lukášovou ulicí na pražském Žižkově v protisměru.
A právě ukrajinští řidiči v Česku dost často praktikují styl řízení, který jim byl po léta blízký. Kdo někdy jezdil po Ukrajině, nebo Rusku, dá nám jistě za pravdu, že si tam s dopravními předpisy hlavu příliš nelámou. Mnohdy tam platí právo silnějšího. Sami jsme to před několika lety zažili například v Kyjevě a jeho okolí. Tedy čím větší a černější SUV, tím větší přednost.
Na českých silnicích se tak tu a tam můžeme s podobnými praktikami potkat. A asi nejvíce to je vidět v Praze. Parkování na modrých zónách, stání na přechodu, jízda na červenou, nebo třeba zmíněný průjezd jednosměrkou z druhé strany. To vše je u vozidel s modrožlutým proužkem na registrační značce často k vidění. Abychom ale byli objektivní – řidiči z Ruska, nebo třeba Běloruska, kterých, alespoň v Praze, také přibývá, se v páchání podobných přestupků nenechávají nijak zahanbit.
Jak se díváte na přestupky zahraničních řidičů? Měla by policie v těchto případech postupovat rázněji? Jak? Napište nám do diskuze.