Nový rok je obdobím plným oslav. Každá kultura a země však přistupuje k oslavám tohoto období trochu jinak. Některé oslavy jsou obvyklé a známé, zatímco jiné jsou plné podivností a tradic, které by vás mohly překvapit.
Jaký nejpodivnější Silvestr jste strávili? Na lodi? V jeskyni, nebo třeba u protinožců na pláži? Možná vám to přišlo zvláštní a exotické, ale věřte, že v některých zemích a kulturách jsou oslavy příchodu Nového roku někdy vskutku docela bizarní. Pojďme se na některé zajímavosti podívat. A nemusíme chodit na druhý konec světa. I v Evropě se to hemží zajímavými tradicemi.
Řecko: Létající hrnec na Nový rok
V některých řeckých obcích mají nezvyklý způsob, jak přivítat Nový rok. Lidé shazují staré hrnce ze svých balkonů, což je údajně symbolem odhazování minulosti a vítání nových začátků. Podobně jako u nás, když házíme staré věci do popelnice. Tady to má ale prvek zábavy i silné symboliky.
Dánsko: Skákání z židlí
Dánové vítají Nový rok doslova skokem do nového roku. Ve skupině stoupají na židle a s úderem půlnoci současně ze židlí seskočí. Věří, že to přináší štěstí a spojuje lidi v přátelství. Jak se na to tváří sousedi, kteří bydlí pod takovou partičkou skokanů, zdroje neuvádějí. Osobně si ale myslíme, že opilí Dánové skončí po takovém skoku spíše s vyvrtnutým kotníkem, nebo zlomenou nohou.
Skotsko: Kdo přijde první, platí – "Hogmanay"
Ve Skotsku je tradice Nového roku známá jako "Hogmanay". Jednou z nejpodivnějších tradic je tzv. "First-Footing". První osoba, která vstoupí do domu po půlnoci, přináší různé dary, jako jsou chléb, peníze nebo alkohol, aby přinesla štěstí na příští rok. Jak ta osoba ví, že je první, kdo v Novém roce do domu vstoupil, ale netušíme.
Španělsko: 12 hroznových bobulí
Ve Španělsku je běžné jíst 12 hroznových bobulí při půlnoci, přičemž každá bobule symbolizuje jeden měsíc v nadcházejícím roce. Tato tradice má přinést štěstí a prosperitu. Kdo prý nemá hroznové víno, musí vypít 12 panáků. Ovšem jestli mu to přinese štěstí, nebo spíše ubytování na záchytce, to je otázkou.
Japonsko: Zvuk sov
V Japonsku zaznívá v chrámech při půlnoci 108 úderů na zvony, což údajně symbolizuje 108 pokušení podle buddhistické tradice. Tato zvuková symfonie má odstranit lidské chyby a připravit duši na nový začátek. Tahle „zenová“ tradice nám asi přijde jako nejhezčí.
Skupina Niue v Tichomoří: Tanec a zpěv kolem stromu
Lidé na Niue, malém ostrově v Tichomoří, přivítají Nový rok tancem a zpěvem kolem stromu. Přitom se oblékají do tradičních kostýmů a vytvářejí barevnou a hlučnou oslavu spojenou s rituály a zpěvem písní plných naděje na nový začátek. I tanec kolem stromu může mít podle nás určité kouzlo.
Zkrátka, přestože je Nový rok globálním fenoménem, způsoby jeho oslav se výrazně liší. Každá země a kultura přidává k tomuto významnému okamžiku svůj vlastní unikátní a někdy i podivný dotek, který odráží bohatství světové různorodosti.
Oslavili jste někdy Nový rok nějakým netradičním způsobem? Jak? Napište nám do diskuze. A jestli se vám náš článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.