Čeští turisté nemají podle některých cizinců v jejich zemi zrovna tu nejlepší pověst. Doba paštik, řízků a plechovek piva je sice již na ústupu, přesto se někdy Češi v cizině nezapřou. Vyprávěl nám o tom řecký restauratér na Rhodosu.
Řecko patří dlouhodobě mezi oblíbené destinace českých turistů. Většinou vyráží s cestovní kanceláří letadlem, ale najdou se i tací, kterým nevadí dlouhé cestování a do Řecka jedou vlastním autem, někdy dokonce i s karavanem. Ať tak či tak, večer si turisté z cestovek i turisté z karavanů rádi zajdou do nějaké místní taverny. Jednou z nich je i taverna v městečku Faliraki na ostrově Rhodos. Vede ji pan Michalis, který v sedmdesátých letech studoval v tehdejším Československu a ještě trochu česky mluví. Michalis tvrdí, že Čecha pozná již ve dveřích své taverny a to i bez toho, že by příchozí promluvil.
Češi neustále počítají
Podle něj je to hodně o penězích: „Češi pořád šetří. Nedovedou si užít a přepočítávají, kolik stojí jídlo, nebo víno u vás, kolik tady, co se vyplatí, co ne, jestli si dají láhev vína, nebo raději jen skleničku“, vypráví majitel taverny na Rhodosu, pan Michalis a pokračuje: „Také se jim často něco nelíbí. Třeba to, že je jídlo vlažné. My to tak ale máme. Kdo chce jíst v horku jídlo, ze kterého se vám teplem orosí čelo? Jíme ho prostě méně teplé, to je celé“. S tím souhlasí i manželé z Jihlavy, kteří v taverně zrovna byli: „Ano, třeba studená rýže nás překvapila, ale on je to vlastně takový salát, tak je to v pořádku. Chutná nám tady, ale každý den bychom sem chodit nemohli,“ naráží na ceny, které si pan Michalis účtuje.
Cena v řeckých restauracích
Kompletní menu, které se skládá z předkrmu, hlavního jídla a dezertu stojí u Michalise 22 eur, sklenka vína 4 eura, pivo také 4 eura, voda je za 0,75 eur a cola, nebo fanta za 3,50 eur. V nabídce jsou ale i jídla bez předkrmu a dezertu v ceně kolem 15 eur. „Češi si nedopřejí změnu. V hotelu mají sice plnou penzi, ale je to v podstatě pořád to samé. Němci, nebo Italové alespoň dvakrát za pobyt večeří mimo hotel, Češi ne,“ říká Michalis a pokračuje: „Přitom nedávno jsem byl v Praze a máte v restauracích možná vyšší ceny než my tady.“
Prošli jsme ve Faliraki několik uliček a podívali se asi do čtyř taveren. A ačkoliv na ulicích bylo češtinu slyšet relativně často, v tavernách nikoliv. A je to škoda. Řecká kuchyně je skvělá a rozhodně stojí za to jí vyzkoušet. Hotelové „all inclusive“, jakkoliv mohou být bohaté, nikdy nezprostředkují domácí atmosféru teveren, kde velmi často dostanete na stůl i domácí víno, nebo křupavý chléb s olivovým olejem, který si majitel lisuje z vlastních oliv. Ostatně olivový olej je to, co byste si domů měli z Řecka rozhodně přivézt. Ale zapomeňte na supermarkety. Nakupujte od místních. Vyplatí se to.