Dvakrát si na letištní ploše popotáhl z „ajkosky“ a už u něj byla letištní ostraha a vyvedla ho z letiště ven. Let nestihl, musel si koupit novou letenku, náhrada žádná. Byl to totiž běžný cestující, nikoliv poslanec.
Že je na drtivé většině mezinárodních letišť, a také na všech letech, zakázáno kouřit, ví i malé dítě. Je sice pravda, že bývaly doby, kdy se vesele kouřilo i v letadlech, ale to mohou pamatovat snad jen už cestovatelé, kteří létali v době před rokem 1990. Od té doby je kouření na palubách letadel přísně zakázáno. Kdo takový zákaz poruší, může mít skutečně velké problémy. Například za kouření na palubě letadel ČSA hrozí podle přepravních podmínek společnosti pokuta až 100 tisíc korun. Takové ustanovení platí i pro elektronické cigarety.
Někteří cestují mají se zákazem kouření skutečně velké problémy: „Vzpomínám, jak jsme letěli někdy kolem roku 1984 do Bulharska a v té Il-18 se kouřit smělo. Tehdy mi bylo 12, takže jsem to ještě nedocenil. Když jsem začal létat v dospělosti, už bylo kouření v letadlech bohužel zakázáno. Hned napoprvé jsem si ukousnul velké sousto a letěl přímým letem z Amsterodamu do Bangkoku a zpět. Nikdy víc, po devíti hodinách letu jsem vážně uvažoval o cigáru na záchodě, ani nikotinové žvýkačky nepomáhaly. Peklo! Od té doby létám do BKK jedině přes Dubaj, je to napůl cesty a s pomocí žvýkaček těch 6,5 hodiny ještě přežiju“, napsal do diskuze na našem webu p. Vladimír Holý.
Jenže někdo nevydrží bez cigarety ani mnohem kratší lety a problém je na světě. Přesvědčila se o tom například cestující, která před několika dny letěla z Prahy do Machesteru. Zakouřila si na toaletě letadla společnosti Ryanair, což mělo za následek to, že ji z letadla vyvedla policie a cestující bude pravděpodobně čelit vysoké pokutě. Ve hře může být i doživotní zákaz letů s touto společností.
Podobnou zkušenost má i čtenář našeho webu, který se nám svěřil ze svojí historkou z letiště v Bristolu. „Měl jsem zaplacený tzv. „priority boarding“, abych mohl do letadla nastoupit mezi prvními a pohodlně si uložit zavazadlo. Jenže i tak jsem musel s ostatními cestujícími čekat na letištní ploše na autobus, který nás doveze ke schůdkům do letadla. Bylo to dlouhé, foukal vítr, dala se do mě zima. Vyndal jsem tedy z kapsy svoji „ajkosku“ a párkrát potáhl“, vypráví svůj příběh Václav O., který do Bristolu létal pravidelně, a pokračuje: „Bez jakéhokoliv varování u mě během chvilky byla letištní ostraha a vyvedli mě z letiště. Let jsem samozřejmě nestihl, musel jsem si koupit novou letenku a mohl jsem být prý ještě rád, že jsem nedostal tučnou pokutu“, říká Václav, který se ale zároveň pozastavuje nad tím, co se v poslední době objevilo v mediálním prostoru: „Poslanec si prý zakouří na palubě vládního letadla a ani se neomluví. Možná by mu také měli zakázat létat. I když se to údajně událo na nekomerční lince“, uzavírá Václav.
Přečtěte si: Dovolená v Chorvatsku dražší než v Thajsku? Ano, letos to tak může být
Uvítali byste, kdyby se na palubách letadel smělo kouřit? Jak se na kouření v letadle díváte? Napište nám do diskuze.