Zdá se, že nikdo se už pokut na českých silnicích nebojí. Policie jakoby se ze silnic téměř vytratila. A když už se objeví, vypadá to spíše jako PR aktivita, než skutečný dohled nad dodržováním silničních pravidel.
Nevíme, čím to je, ale subjektivně se nám zdá, že se z českých silnic zcela vytratila policie. A na silnicích to je bohužel vidět. Stačí se jeden den projet Prahou a přestupků napočítáte mnohdy i desítky. Například v pátek jsme jeli z Mladé Boleslavi na Černý Most, následně jsme pokračovali po Jižní spojce do Štěrbohol, pokračovali přes Hostivař a Vinohrady na Prahu 1, potom na Prahu 6, abychom se následně po magistrále a opět Jižní spojce vrátili zpátky do Mladé Boleslavi. Přestupků jsme viděli hned několik. Jaké?
Přibližně 75 procent diskutujících schvaluje agresivní styl jízdy a porušování pravidel. Nikdo se už u nás pokut nebojí
Jiří Soukup; TestyOjetin.cz
Třeba kamióny na Jižní spojce v levém pruhu v místě, kde je vjezd nákladních vozidel zakázán. Stání v křižovatce. Jízda na červenou. Nedání přednosti v jízdě. Jízda po tramvajovém pásu. Telefonování za jízdy s telefonem v ruce. Nedání přednosti v jízdě. Nezastavení na „stopce“. Stání na přechodu, nebo třeba v jízdním pruhu. To jsme zaregistrovali na Praze 6, kde jsme si potřebovali vyřídit nějakou záležitost. V jízdním pruhu stálo před úřadem vozidlo s německou registrační značkou. Zatímco nám chlapík před úřadem říkal, že auto tam stojí již skoro dvacet minut, projel kolem policejní vůz. Místo toho, aby zastavil a nechal vůz třeba odtáhnout, přejel jeho řidič do levého pruhu a pokračoval dál v jízdě. Pro nás nepochopitelné. S takovým přístupem se skutečně není co divit, že řidiči nemají z policie vůbec žádný respekt a že velká většina těch, kteří přestupek spáchají, nebude potrestána.
Jednou za čas, jako například o tomto víkendu, se sice policie rozhodne, že bude aktivní a bude v rámci celoevropské akce měřit rychlost na stovkách míst po celé České republice. Ale co je to platné, když další týdny bude zase v podstatě neviditelná? Z akce, poněkud ironicky nazvané jako „Speed Marathon 2023“ je tak pro policii akorát slušné PR a je jí věnována poměrně významná část mediálního prostoru. K čemu je však taková jednodenní akce, navíc avizovaná předem na tiskové konferenci, včetně seznamu míst, kde se bude měřit, dobrá, to nám skutečně uniká.
Neměla by náhodou taková kontrolní činnost být pro policii normální? Proč je událostí měsíce, a možná celého roku, to, že dopravní policie dělá to, co by měla dělat naprosto standardně? Proč tipy na místa, kde se má měřit rychlost měla hlasováním vybírat veřejnost? Není to náhodou úkolem policie? Za nás se domníváme, že takové kontroly by měly být naprosto běžnou prací dopravní policie. Zároveň si myslíme, že by nemělo být normální spatřit za jednu cestu z Prahy do Mladé Boleslavi více než dvacet dopravních přestupků. Myslíme si také, že by policisté, ve chvíli, kdy nějaký dopravní přestupek zaregistrují, měli konat. Jen tak si mohou získat respekt a jen tak se situace na českých silnicích může dostat tam, kde by měla ve 21. století ve vyspělé zemi být.
Zatím jsme však spíše zemí řidičských hulvátů, kde se silnice stávají arénou k demonstrování ega jednotlivých účastníků silničního provozu. Ze silnic se vytratila slušnost, ohleduplnost a gentelmanství. Na síle naopak nabírá hulvátství, arogance a demonstrace síly. To potvrzuje i Jiří Soukup z redakce webu TestyOjetin.cz: „Nedělali jsme žádný sofistikovaný průzkum, ale v poslední době jsme zveřejnili několik článků na téma arogance na silnicích. Diskuze pod články nás však poměrně dost zaskočily. Téměř 75 procent diskutujících totiž schvaluje například překračování rychlosti, nedodržování bezpečné vzdálenosti, nebo třeba neoprávněné parkování na místech pro invalidy. Je to k neuvěření, ale je to asi odraz celkové nálady v české společnosti. Snad se to brzo otočí“, uzavírá Jiří Soukup.
Jaký máte názor na situaci na českých silnicích? Napište nám do diskuze.