Letiště jsou fascinující místa. A ať už jeho služby využíváte jednou ročně při rodinné dovolené, nebo jste pravidelný cestovatel, jsou některé věci, které jste možná nevěděli.
Většina z nás na letiště přiběhne na poslední chvíli, zanadává na frontu u odbavovací přepážky, dá si předražené pivo a přemýšlí, jak stráví čas v přeplněném letadle, aby se moc nenudil. Ale letiště není jenom drahá restaurace a místo plné lidí. Je to velice zajímavé místo, kde se dějí věci, o kterých jste možná ani nevěděli. Nebo jste věděli například toto?
Letiště často prodávají ztracená zavazadla
Ať už na letišti cokoli necháte nebo ztratíte, putuje to do úschovny, kde máte až 90 dní na to, abyste si to vyzvedli. To se týká i zavazadel, které ztratily letecké společnosti. Letiště je však nevydraží, dokud letecká společnost nevynaloží veškeré úsilí, aby se pokusila vypátrat majitele zavazadla. Letiště tyto předměty z úschoven odebírají a buď je věnují charitativním organizacím, nebo je prodávají v aukcích.
Přistávací sloty jsou obrovský byznys
Letiště účtují leteckým společnostem obrovské poplatky za možnost přistávat na jejich přistávacích drahách v určité dny nebo časy. Ve skutečnosti se však tyto přistávací sloty prodávají nebo se s nimi dokonce obchoduje mezi leteckými společnostmi. Například v roce 2016 podle webu airwhizz zaplatila společnost Oman Air společnosti Air France 75 milionů dolarů za ranní příletový slot na londýnském letišti Heathrow. Vysoké ceny přistávacích slotů jsou jedním z hlavních důvodů, proč se ceny letenek stále zvyšují.
Provozovatelé letišť záměrně prodlužují fronty
Letiště jsou obrovská, zejména prostor u nástupních bran. Proč ale navzdory dopravní špičce vede ke konkrétnímu letu jen jedna fronta? Jediná fronta totiž dává člověku, který v ní stojí, pocit spravedlnosti.
Písmeno "X" v kódech letišť nic neznamená
Určitě vás zajímalo, proč je v kódech letiště písmeno „X“. Jedná se například o letiště LAX (Los Angeles International Airport) nebo letiště v Dubaji s kódem DXB. Ve skutečnosti písmeno „X“ nic neznamená. V roce 1938 se Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA) rozhodla změnit formát kódování letišť ze dvou písmen na třípísmenné kódy. Místa jako Los Angeles, která měla dvoupísmenné kódy, tak musela doprostřed nebo na konec svých předchozích kódů letišť přidat písmeno "X".
Letiště jsou navržena tak, abyste se neztratili
Uspořádání letišť se věnuje velká pozornost, aby byl zajištěn plynulý pohyb cestujících. Klíčem k úspěšnému designu letiště je snadná navigace, které se dosahuje pomocí nenápadných, ale účinných designových vodítek, která pomáhají lidem najít cestu od bezpečnostní kontroly k východu. Letiště jsou například navržena tak, aby mezi místy bezpečnostní kontroly a nástupní bránou byly obchody, které vám pomohou uvolnit se po bezpečnostní kontrole a naladit se na nákupy před nástupem do letadla.
Zdroj: airwhizz, wikimedia commons