S kolegy jsme vyrazili do italského Livigna na lyže. Užívali jsme si plnými doušky, ale zjistili jsme, že za kouření v autě nám hrozila pokuta až 2.500 eur
Do italského Livigna jezdíme na lyže už několik let. Většinou jenom na víkendy, ale jednou do roka přijedeme i na více dní. Minulý víkend jsme s kolegy z redakce vyrazili na tři dny a protože jsme tentokrát vyrazili dvěma auty, vzala naše kolegyně i svoji sedmnáctiletou dceru a její kamarádku. Holky milují snowboard a těšily se nejen na dlouhé sjezdovky, ale také na vyhlášené bombardino. V Itálii dělají totiž i nealkoholické a skoro to nepoznáte.
Bez cigárka nešlo vydržet
Ráno jsme vyrazili na lyže, holky naložily prkna a v zácpě aut jsme se pomalu sunuli z hotelu k nástupní stanici lanovky. Asi po hodině jsme přijeli k závoře placeného parkoviště a při čekání na vjezd jsem to už nevydržel a vytáhl z pouzdra elektronickou cigaretu. A jak tak potahuju a představuji si jak už jsem na kopci, najednou „ťuk, ťuk, ťuk“ na okno a za ním pracovník areálu.
Za kouření v autě pokuta až 5 tisíc eur
Stáhl jsem okénko, aby mi chlapík lámanou angličtinou sdělil, že když máme v autě děti, nemůžeme kouřit. Jinak že nám hrozí pokuta 2.500 eur. A to jenom prý proto, že holkám je už 17 let. Kdyby byly mladší než 12 let, hrozí pokuta až 5 tisíc eur. Hledali jsme na internetu a zjistili, že to tak skutečně je. Sice jsme nenašli informaci, zda se zákon vztahuje i na elektronické cigarety, ale raději jsme ji v autě už nepoužívali.
Riziko pasivního kouření
Jedním z hlavních důvodů pro toto opatření je snaha o ochranu zdraví nejen kuřáků, ale i těch, kteří jsou vystaveni pasivnímu kouření. Děti jsou zvláště zranitelné vůči škodlivým účinkům tabákového kouře, a proto se italská vláda rozhodla přijmout kroky k minimalizaci této expozice.
Chybí osvěta
Ovšem i když se mnozí shodnou na důležitosti ochrany zdraví, existují i názory, že tato opatření mohou být vnímána jako příliš restriktivní a zasahující do osobní svobody jednotlivců. Někteří tvrdí, že by měla být kladen spíše větší důraz na edukaci a osvětu, aby lidé byli informovanější o rizicích kouření v uzavřených prostorech, zejména v autech.
Itálie není jediná
Celkově lze konstatovat, že Itálie podniká kroky k regulaci kouření v autech s cílem chránit zdraví občanů a zlepšit kvalitu ovzduší. Klíčovým faktorem je nalezení rovnováhy mezi ochranou zdraví a zachováním osobních svobod, což vyžaduje citlivý přístup a diskuzi s veřejností.
Věděli jste, že se v Itálii nesmí kouřit v autě, když v něm převážíte těhotnou ženu nebo pasažéry mladší 17 let? Napište nám do diskuze.