Čeští ovocnáři zažívají krušné časy. Někteří se dokonce rozhodli, že stromy vykácí a přejdou třeba na řepku. Důvodem je nemožnost konkurovat například polským sadařům, kteří prodávají ovoce i za třetinovou cenu
Ceny potravin v českých obchodech potěšily v poslední době asi málokoho. A ceny ovoce a zeleniny jsou na tom úplně stejně. Hroznové víno za 100 korun, papriky za 140, květák za 60 korun, nebo třeba obyčejná salátová okurka za 45 korun. Ceny jsou to vysoké, ale daly by se možná ještě vysvětlit tím, že v únoru nemůže být na trhu například domácí hroznové víno, nebo papriky. Ale co taková jablka? Chutných jablek za „pár korun“ od českých sadařů byly dříve plné obchody. Dnes se však v obchodech prodávají česká jablka i za více než 40 korun za kilogram. Podle Českého statistického ústavu činila v lednu průměrná cena konzumních jablek 30,05,-Kč.
Loni jsme jablka už nesklízeli, nemělo to cenu. Nabídli jsme lidem samosběr, děláme mošty a pálíme calvados. Co ale bude dál, to fakt nevím
Josef K.; Majitel rodinného sadu na Rokycansku
Jak se v posledních letech žije českým sadařům, nám v kratičkém rozhovoru prozradil majitel jabloňového sadu na Rokycansku Josef K.: „Sad založil můj táta asi před padesáti lety. Každý rok jsme sázeli nové stromky, rozšiřovali jsme se. O jablka byl zájem. Prodávali jsme je do menších venkovských prodejen, na velké řetězce jsme nedosáhli. Jenže čím dál tím více jsme cítili, že obchodníci preferují cenu nad kvalitou, což se v posledních letech ukázalo v plné síle. O obchodech jsou polská jablka za 12,- korun. Sice mnohdy nevalné kvality, ale prostě za 12 korun. Za to já ta jablka pomalu ani nesklidím a neuskladním. O rozvozu ani nemluvím“.
Jak je to možné, ptáme se. „Poláci vyváželi jablka především na Ukrajinu, do Ruska a Běloruska. S tím je teď konec, takže potřebují velké přebytky úrody prodat jinde. A jdou na to šikovně, tedy cenou. Raději to prodají s nulovou, nebo dokonce i se zápornou marží, než aby to nechali shnít na stromech. Chápu, chtějí minimalizovat ztráty, ale co čeští sadaři? Tady bych očekával od vlády nějakou ochranu našeho trhu, resp. našich zemědělců“, vysvětluje svůj pohled sadař.
Podle dostupných informací zmizelo za uplynulých 33 let z české krajiny 43 procent ovocných sadů. V roce 2022 se plochy snížily u profesionálních pěstitelů o 6,5 procenta na 11 437 hektarů. Podle výše uvedeného sadaře se někteří pěstitelé zaměří v budoucnu spíše na výnosnější plodiny, třeba na řepku. „Dopadne to tady tak, že republika bude ještě žlutější, než dříve a jablka budeme dovážet nejen z Polska, ale také třeba z Nového Zélandu. Radost z toho nemám, ale také přemýšlíme nad tím, že by třeba řepka byla finančně výhodnější. Uvidíme, jak se to vyvine“, uzavírá sadař.
Jak se díváte na současné ceny ovoce a zeleniny v českých obchodech? Měl by stát více chránit české zemědělce? Napište nám do diskuze.