Glamping je luxusní typ kempování, který zahrnuje zařízení a ubytování považované za mnohem pohodlnější než tradiční kempování. Umožňuje vám užívat si svobodu a blízkost k přírodě, kterou kempování poskytuje, avšak bez typického, kempovacího, nepohodlí
Glamping vs. kempování
Jednoduše se dá říct, že glamping je způsob, jak se přiblížit přírodě a užít si skvělé venkovní prostředí, a přitom zažít luxusní odpočinek. Slovo „Glamping“ vzniklo ze spojení anglických slov „glamorous“ (luxusní, okouzlující) a „camping“ (kempování). Češi tomuhle způsobu trávení volného času přicházejí na chuť. Je to dáno asi historickou oblibou chataření a chalupaření. Většina glampovacích kapacit je totiž vyprodána na měsíce dopředu. Co však glamping znamená v praxi, to vám přiblíží následující řádky.
Ubytování
Když jedete kempovat, obvykle to znamená sbalit si vlastní stan, postavit ho uprostřed ničeho a doufat, že jste ho správně naimpregnovali, a tudíž vám nebude protékat. Glamping naproti tomu znamená, že přijedete a na místě najdete již připravené ubytování. A to s vybavením, jako je elektřina, tekoucí voda, postel a základní nábytek.
Spaní
V závislosti na tom, jaké chcete pohodlí, může spánek při kempování zahrnovat cokoli od klasického spacáku až po pohodlnější kempinkové matrace. Při glampingu však můžete využívat pohodlnou postel se skutečnou matrací a pohodlným povlečením.
Koupelny
Koupel při kempování? V lepších kempech je k dispozici společná toaleta a sprcha, o kterou se můžete podělit se svými sousedy. Většina glampingových zařízení je však vybavena skutečnými koupelnami a pokud bude potřeba tak i teplou tekoucí vodou. Zvlášť v létě je tento prvek k nezaplacení, jelikož si po dlouhém horkém dni můžete vychutnat skutečný relax.
Vytápění
Prvek, který využijete naopak v zimě je vytápění. Mnoho lidí z tohoto důvodu ani nejezdí v zimě kempovat, nicméně při glampingu se můžete těšit na to, že vám bude opravdu teplo. Většina glampingovým míst je totiž nějakým způsobem vybavena vytápěním interiéru.
Znáte glamping? Napište nám do diskuze.
Zdroj: Martin Filipi, Wikimedia Commons