Komentář: Ceny potravin v českých obchodech nutí důchodce, ale nejen je, velice pečlivě počítat a zvažovat, které potraviny si mohou dovolit. Velikonoce pak dají peněženkám zákazníků skutečně pořádně zabrat.
Náš článek o nelehké finanční situaci důchodce z Rokycan vyvolal ohromnou vlnu zájmu a reakcí. Více než 1.700 čtenářů článek komentovalo a vyjadřovalo se k situaci pana Františka, který si v článku stěžuje na svůj nízký důchod. Někdo se nad jeho nízkým důchodem pozastavoval, jiní doporučovali zažádat o příspěvek na bydlení, další zase doporučovali, ať se vystěhuje z bytu, když na bydlení ve 2+kk nemá. Z většiny příspěvků však bylo zřejmé, že čeští důchodci skutečně nemají na růžích ustláno.
„Mám větší důchod, než František z vašeho článku, ale ani tak nemůžu vnoučatům upéct pořádného velikonočního beránka a koupit nějaké sladkosti. Celý život jsem pracovala a teď musím potupně žádat o různé dávky“, napsala nám v emailu Věra Bečková. Podle ní zdražily úplně všechny suroviny, ze kterých každý rok beránky pekla. „Pekla jsem vždy 4 beránky, z poctivého těsta. Jenže všechno teď zdražilo. Mouka, vejce, mléko, olej i cukr. A to nepočítám plyn. Takže asi budu muset koupit nějakou drobivou náhražku, která vajíčka ani neviděla, abych vůbec měla co dětem dát. Hlavně že poslanci mají polévku za 15 korun. Já si za 15 korun koupím sotva 4 rohlíky“.
Podle zjištění redakce se například v internetovém online obchodě s potravinami Košík prodává velikonoční beránek za 266,-Kč/kg, 1 rohlík za 2,90,-Kč, vejce za 6,-Kč/kus, mléko za 22,-Kč/litr, mouka hladká za 30,-Kč/kg a máslo za 55,-Kč/250g. Suroviny na upečení jednoho velikonočního beránka o hmotnosti cca 400g tak mohou přijít podle našeho výpočtu přibližně na 150 korun (se započítáním citrónové kůry, kandovaného ovoce a Hery), plus nějaké náklady na energie při pečení.
V podobném duchu jako Věra Bečková psala i další čtenářka, která se podepsala jako Luďka Praš: „Pracovala jsem přes 40 let ve školství. Když jsem nastoupila jako učitelka MŠ, měla jsem i s takzvaným pohřebným v Sokolově cca 1 000,- Kč měsíčně. Nemarodila jsem a ani jeden den jsem nebyla nezaměstnaná. Pochopitelně odvody z mojí výplaty odcházely automaticky. Do důchodu jsem odcházela s výpočtem 12230,- Kč. Takže jsem pracovala dál“, napsala Luďka Práš.
Karel Úbl pak reagoval tímto příspěvkem: „Celý problém je v tom, že o příjmech důchodců rozhodují lidé, kteří pobírají statisíce a další brebendy z funkcí v dozorčích radách. Důchodce 80 let už evidentně nemá šanci na další příjem a stávkovat také nemůže. Smutné je, že na navýšení platu 1 poslance se muselo složit 25 důchodců snížením růstu důchodu o 1.000,-Kč“.
Zdají se vám ceny velikonočního pečiva v českých obchodech vysoké? Budete tradičního beránka kupovat v obchodě, nebo ho raději upečete doma? Napište nám do diskuze.