Ve Vietnamu sice nemají klasické Vánoce a slaví až lunární Nový rok, přesto to například v Hanoji vypadá už od začátku prosince jako ve vánočním Disneylandu. Jaký je rozdíl mezi vietnamskými a českými Vánoci nám vyprávěl kamarád Dinh, který žije již několik let v Česku.
Jako Vietnamec žijící v Česku si nemohu nevšimnout rozdílů ve způsobu, jakým se slaví Vánoce ve Vietnamu ve srovnání s českou tradicí. Vánoce ve Vietnamu mají svůj jedinečný půvab spočívající v kombinaci tradičních rituálů a exotických prvků. Jsou mnohem uvolněnější a méně formální.
Vánoce nemají, ale slaví je
V první řadě je třeba zmínit, že Vietnam je převážně buddhistická země, a proto Vánoce nejsou považovány za náboženský svátek. Přesto se tam Vánoce slaví stále více, a to především mezi mladší generací, která přijímá zvyky západní kultury. Například v Hanoji se mládež schází už od začátku prosince před katedrálou St. Joseph ve Staré čtvrti.
Foto: Daniel Kadlec
Vietnamci slaví Tết. Jde o lunární Nový rok. Představuje kombinaci západního Silvestra, Nového roku, Vánoc, Velikonoc a Den díkůvzdání. Datum vietnamského národního svátku není stálé, mění se v závislosti na lunárním cyklu. Většinou se tak odehrává na konci ledna nebo na začátku února. Oficiálně se Tết slaví tři dny a Vietnamci si oslavy pořádně užívají.
Foto: Daniel Kadlec
Jedním z výrazných rozdílů Vánoc ve Vietnamu a v Česku je počasí. V době Vánoc má Vietnam na většině území velice teplé klima, a proto Vánoce probíhají pod modrým nebem a za příjemných teplot. Lidé si zdobí domovy a veřejná místa barevnými lucernami a vánočními ozdobami. Zatímco v Česku je zvykem zdobit stromeček, ve Vietnamu můžete vidět převážně osvětlené postavy Santa Clause a vánoční betlémy.
Kapra s bramborovým salátem neznají
Tradiční vánoční jídla ve Vietnamu se liší od těch českých. Místo kapra a bramborového salátu si můžete vychutnat exotické ovoce, sladké zákusky a skvěle připravené pokrmy, jako jsou hovězí nudle Pho, míchaná rýže s kuřecím masem nebo banh mi - tradiční vietnamský sendvič. O Vánocích se ale často připravují luxusnější pokrmy, aby se zdůraznila výjimečnost a radost spojená s tímto obdobím. Bohužel, ještě stále se dají na tržnicích najít stánky, kde nabízejí psí maso. Ve Vietnamu je sice považováno za luxusní lahůdku, Evropanovi je z toho ale většinou zle.
Foto: Daniel Kadlec
Dárky jenom střídmě
Co se týče rozdávání dárků, tradice darování dárků ve Vietnamu není tak výrazná jako v západních zemích. Pokud se dárečky vyměňují, bývá to spíše mezi blízkými přáteli a rodinou. Lidé se během vánočních svátků zaměřují spíše na sdílení času s rodinou a přáteli. Vánoce ve Vietnamu jsou o kombinaci tradice a moderních prvků, kde se místní zvyky míchají s globálními vlivy. Navzdory tomu, že nejsou považovány za tradiční náboženský svátek, poskytují lidem příležitost k oslavě a spojení s blízkými, a to je vždy důvod k radosti a štěstí.
Zažili jste někdy Vánoce v cizině? Napište nám o tom. A jestli se vám náš článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.