Bývala to levná svačinka, na které si pochutnávali nejen různí řemeslníci, ale také ti, kteří měli trochu hlouběji do kapsy. Dnes však tahle dobrota může stát i více než 60 korun. Za to bývaly ještě nedávno polévky dvě.
Najít dneska hospodu, nebo obyčejnou jídelnu, kde vaří hutnou a poctivou gulášovou polévku, není vůbec snadné. Často se servíruje jakási mastná červená voda, ve které plavou tři brambory a podivný kousek masa. Hospodští se tím mnohdy snaží reagovat na zvýšené ceny energií i ostatních vstupů. Aby udrželi cenu polévky, a také svoji marži, začínají mnohdy šetřit na receptuře. Gulášovka se tak dá stále pořídit i za 25 korun, moc si na ní ale asi nepochutnáte. Tam, kde dělají polévku poctivou, musíte očekávat spíše dvojnásobnou cenu.
Gulášovka je naše stálice už skoro dvacet let. Denně prodáme klidně i 100 porcí. Musíme ji dělat poctivě
Majitel řeznictví, hospody a jídelny v Praze
Řeč je ale o klasických jídelnách a běžných hospodách. Na horách můžete za gulášovou polévku zaplatit klidně i stokorunu, ale to je úplně jiný příběh. My zůstaneme u levnějších jídelen a hospod. Do jedné z nich chodíme s přestávkami už téměř pět let. Místní gulášová polévka, a také karbanátek s bramborovou kaší, jsou asi největší „hity“ z jejich denního menu. „Gulášovku děláme od doby, co jsme otevřeli, tedy vlastně skoro 20 let“, říká nám majitel řeznictví a jídelny, kde se denně, podle jeho slov, prodá i více než 100 porcí gulášové polévky.
Jenže zatímco před dvaceti lety stála polévka se dvěma rohlíky 15 korun, dnes to je v té samé jídelně o rovných 60 korun více. „Kupujeme poctivé křupavé rohlíky, žádné gumové varianty. Bez poctivého rohlíku gulášovka prostě nejde“, říká uzenář a pokračuje: „Polévka je plná masa. Žádné mleté, ale poctivý hovězí krk. Za recepturou a chutí si stojím, ale cenu jsme zvednout museli. Jinak bychom museli snížit kvalitu a to jsme rozhodně nechtěli. U nás je gulášovka to, co jinde prodávají jako guláš. A o tom to je“.
Z gulášové polévky se tak pomalu stává jídlo, na které i s pečivem a třeba malým pivkem bude v některých hspodách sotva stačit stokoruna. Jenže není polévka, jako polévka. Za poctivou gulášovku, ve které stojí lžíce a po které si už nemusíte dávat další jídlo, to podle nás rozhodně stojí.
Děláte gulášovku z mletého masa, nebo preferujete maso krájené? Kolik byste byli ochotni utratit za prvotřídní gulášovou polévku v běžné hospodě, nebo jídelně? Napište nám do diskuze.